Trwa ładowanie...
d1g2nmy
Nowa pogoda długoterminowa. W wakacje susza czy ulewy? Prognoza IMGW

Nowa pogoda długoterminowa. W wakacje susza czy ulewy? Prognoza IMGW

Tegoroczny maj na tle kilku minionych lat pod względem temperatur zdaje się być miesiącem chłodnym. Jak wskazuje Paweł Staniszewski z IMGW, jest to jednak powrót do normy. - Ten rok jest zupełnie inny, zupełnie inaczej się zaczął. Jest to już piąty miesiąc z rzędu, kiedy temperatury są w normie lub lekko poniżej normy. Maj również zapisze się jako mokry miesiąc - mówił meteorolog w programie "Newsroom" WP. Taka sytuacja sprawia, że w Polsce obecnie nie ma zagrożenia suszą, z czym mieliśmy do czynienia w analogicznych okresach w ubiegłych latach. - W tym momencie możemy powiedzieć, że problem suszy na ten moment nie istnieje, jeśli chodzi o rzeki w Polsce - powiedział synoptyk. - Jednak końcówka lata będzie najprawdopodobniej sucha i pod koniec lata będziemy mieli stany wód w rzekach już niższe - dodał. Staniszewski wyjaśnił również, że Polska jest położona w miejscu, które sprzyja pojawianiu się ekstremalnych zjawisk pogodowych, czemu sprzyja również zmieniający się klimat. - W te wakacje również będą miały miejsce burze i silne opady deszczu, jednak nie powinny być tak ekstremalne, jak w ostatnich latach - stwierdził.

To jest kwestia małych opadów i suRozwiń

Transkrypcja:

To jest kwestia małych opadów i suszy, czy to jest zjawisko, z którym będziemy mieli do czynienia także tego lata? Jeśli chodzi o opady i o suszę, to tak: woda jest złotem i może być również niebezpieczna. Dlatego właśnie mamy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie my zajmujemy się obserwacją pogody i tworzeniu prognoz. Jeśli chodzi o zasoby wodne, w ostatnich pięciu latach, nawet sześciu, od 2015 roku mieliśmy niedobór tej wody, mieliśmy intensywne opady deszczu w bardzo krótkim czasie, które rozkładały się nierównomiernie. Ten rok jest zupełnie inny, zupełnie inaczej się zaczął. Jest to już piąty miesiąc z rzędu, kiedy temperatury są w normie lub lekko poniżej normy. Maj również zapisze się pod względem opadowym jako mokry miesiąc. Jest to również trzeci maj z rzędu, który jest poniżej normy, jest to trzeci maj z rzędu, od trzech lat, który jest chłodny. Więc również ten rok zaczyna się troszeczkę inaczej. Temperatury są niższe, opadów mamy dość dużo. I tym momencie możemy powiedzieć, że problem suszy na ten moment nie istnieje, jeśli chodzi o rzeki w Polsce. Zasoby wodne się odnowiły, zima była stosunkowo śnieżna i zimna. Dzięki temu ten problem jest mniejszy, o mniejszej skali możemy mówić niż w ostatnich latach. Jednak końcówka lata będzie również, będzie ponownie sucha i będziemy mieli prawdopodobnie pod koniec lata również stany wód w rzekach już niższe. Jednak to już będzie kończyło sezon wegetacyjny, to będzie końcówka sezonu wegetacyjnego, a więc nie powinno stwarzać problemów, jeśli chodzi o rolnictwo. A czy powinniśmy się obawiać podtopień i powodzi, czy w tym też musimy się liczyć tego lata? Tego lata oczywiście musimy uważać na wodę, zawsze musimy uważać na wodę, dlatego my jako Instytut staramy się tworzyć różne filmy edukacyjne, tworzyć komiksy o naszym słynnym bohaterze Weathermanie, czyli człowieku od pogody, który właśnie w taki prosty sposób informuje dorosłych i dzieci o zjawiskach atmosferycznych, o tym co się dzieje w pogodzie, z jakich elementów składa się pogoda, czego się należy bać - takich rzeczy jak nawałnice, burze, gwałtowne zjawiska. Taki jest nasz klimat, w takim miejscu leży Polska, że zjawiska ekstremalne będą się pojawiały. I widzimy to przy zmieniającym się klimacie, że te zjawiska pojawiają się coraz częściej. Staramy się edukować i pokazywać, w jaki sposób rozpoznać takie elementy pogody. I w te wakacje również będą miały miejsce gwałtowne burze czy opady deszczu, jednak nie powinny być tak ekstremalne, jak to było w ostatnich latach. Wręcz temperatury powinny układać się w normie, a te opady powinny być lekko poniżej normy. Jednak nie wykluczamy takich pojedynczych incydentów właśnie z ekstremalnymi zjawiskami.
d1g2nmy
d1g2nmy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj