Trwa ładowanie...

Będzie zwrot w Ukrainie? "Przygotowujemy brygady do nowych działań"

Wyczerpana Ukraina potrzebuje czasu na odbudowanie potencjału i możliwe, że będzie zdolna do rozpoczęcia nowej znaczącej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim dopiero w 2025 roku - informuje w piątek dziennik "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich dyplomatów i strategów wojskowych.

Nowa kontrofensywa dopiero w 2025 roku? "Ukraina jest wyczerpana"Nowa kontrofensywa dopiero w 2025 roku? "Ukraina jest wyczerpana"Źródło: East News, fot: AA/ABACA
d4u697u
d4u697u

Kosztowna i wielomiesięczna kampania, mająca na celu odparcie sił Rosji, zakończyła się niewielkim przesunięciem linii frontu. Wsparcie gospodarcze i militarne ze strony USA i Europy stoją pod znakiem zapytania, krajowe pęknięcia polityczne powiększają się, a morale ukraińskiego społeczeństwa słabnie - wskazuje nowojorska gazeta.

Możliwe, że obecnie ukraińskie siły przygotowują się po prostu do długotrwałego powstrzymywania wszelkich dalszych rosyjskich postępów na froncie - ocenia "WSJ".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zwrot na froncie? Ekspert mówi o reakcji na Kremlu

"Złośliwości" między prezydentem i naczelnym dowódcą

Zdolność Ukrainy do odzyskania kolejnych terytoriów jest obecnie kwestią wątpliwą ze względu na przestawienie rosyjskiej gospodarki na tory wojenne, impas w sprawie pakietu pomocy dla Ukrainy w USA oraz trudności z nową transzą pomocową od UE, która może być zmniejszona albo opóźniona.

d4u697u

Z kolei w Kijowie rosną "złośliwości" między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i naczelnym dowódcą Walerijem Załużnym, część wojskowych na froncie oszczędza amunicję, bo nie wie, na jak długo wystarczą zapasy. Jednocześnie Rosja dogoniła Ukrainę w kwestii wykorzystania dronów.

"Przygotowujemy brygady do nowych działań"

Dziennik podkreśla, że Rosja nie wykazuje żadnych oznak tego, że porzuciła pierwotny cel wojny, zakładający zajęcie Ukrainy.

Jak pisze "WSJ", szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba powiedział, że jakiekolwiek wstrzymanie walk dałoby rosyjskim siłom szansę na przegrupowanie i rozpoczęcie nowej operacji militarnej. - Jedynym skutkiem byłoby to, że Rosja otrząsnęłaby się po stratach i problemach, z którymi mierzyła się na Ukrainie i podjęłaby kolejny atak - oznajmił minister. - Przygotowujemy nasze brygady do nowych działań kontrofensywnych i defensywnych - przekazał.

Ukraina musi odbudować siły

Zdaniem zachodnich strategów najlepszy możliwy scenariusz zakłada, że przyszły rok będzie okresem pozwalającym na odbudowanie sił ukraińskiego wojska. Dojdzie do tego pod warunkiem, że Ukraina i jej sojusznicy zdołają przepracować obecne trudności i będą kontynuować przekazywanie wsparcia żołnierzom - podkreśla "WSJ".

d4u697u

Zgodnie z tym scenariuszem ograniczona liczba ukraińskich wojskowych trzymałaby rosyjskie siły w bezpiecznej odległości, a w tym czasie kraje NATO miałyby czas na przeszkolenie nowych ukraińskich żołnierzy, zwiększenie produkcji uzbrojenia i uzupełnienie ukraińskich składów.

Długotrwała wojna

Podczas ostatniego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Brukseli wyrażono też nadzieję na to, że rosyjska próba przerwania ukraińskiej obrony zakończy się fiaskiem i naruszy rosyjskie zasoby żołnierzy i amunicji. To mogłoby dać Ukrainie lepszą perspektywę odzyskania inicjatywy na polu bitwy w 2025 roku, jeśli przetrwa przyszły rok - kontynuuje dziennik.

d4u697u

"WSJ" wskazuje też, że podczas spotkania w Brukseli zaznaczono, że w pierwszych dniach wojny na pełną skalę eksperci ostrzegali, że będzie to długa walka. Po znacznych ukraińskich sukcesach na froncie wzrosła nadzieja na szybkie rozwiązanie konfliktu. Teraz jednak trzeba przypomnieć sobie, iż będzie to długotrwała wojna - powiedział jeden z europejskich dyplomatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4u697u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4u697u
Więcej tematów