Notowania Komorowskiego coraz wyższe
W maju pozytywnie pracę prezydenta Bronisława Komorowskiego oceniło 57% badanych, zaś negatywnie 22% - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei funkcjonowanie sejmu podoba się 23%, źle działalność tej izby parlamentu ocenia 62% ankietowanych.
16.05.2011 | aktual.: 16.05.2011 13:13
Jak zaznacza CBOS, w porównaniu z kwietniowym sondażem poprawiły się opinie o pracy Komorowskiego, przy czym - przypomina - wówczas były one najbardziej krytyczne w jego kadencji. Obecnie nieco więcej Polaków niż w zeszłym miesiącu dobrze ocenia działalność głowy państwa (wzrost o 3 punkty procentowe - do 57%), w tym prawie połowa Polaków (49%) raczej dobrze, zaś 8% zdecydowanie dobrze.
Jednocześnie - jak wynika z sondażu - mniej respondentów (22%, spadek o 6 punktów) źle postrzega działalność prezydenta, w tym 16% ocenia pracę Komorowskiego raczej źle, zaś 6% zdecydowanie źle. Co piąty badany (21%) nie ma na ten temat zdania.
CBOS zauważa, że rozkład opinii na temat pracy prezydenta jest teraz niemal identyczny jak w marcu.
Dezaprobatę częściej niż inni deklarują mieszkańcy małych miast (29%), osoby o niższych dochodach (29%), będące ogólnie w gorszej sytuacji materialnej (33%), a także respondenci o prawicowych poglądach politycznych (33%).
Z uznaniem o pracy prezydenta wypowiadają się potencjalni wyborcy PO (84%) i SLD (76%), natomiast w elektoracie PiS przeważają oceny negatywne - ponad połowa postrzega starania głowy państwa źle (55%), a dwukrotnie mniejsza grupa - dobrze (27%).
W maju lepiej niż przed miesiącem postrzegana jest też działalność parlamentu. O 4 punkty procentowe (do 23%) wzrósł odsetek badanych pozytywnie oceniających funkcjonowanie Sejmu i mniej więcej w takim samym stopniu zmniejszyła się grupa osób wyrażających opinie negatywne (62%, spadek o 5 punktów).
O pracy senatorów dobrze wypowiada się ponad jedna czwarta Polaków (28%, o 6 punktów więcej niż w kwietniu), natomiast źle - ponad dwie piąte (44%, spadek o 8 punktów).
Dobre oceny funkcjonowania parlamentu relatywnie częściej niż inni deklarują najmłodsi respondenci, w tym także ci, którzy uczą się lub studiują, a ponadto ankietowani mający wyższe wykształcenie oraz najzamożniejsi. Pracę obu izb relatywnie lepiej oceniają potencjalni wyborcy PO, natomiast opinie negatywne przeważają wśród zwolenników SLD i PiS.
Badanie przeprowadzono w dniach 5 - 11 maja 2011 roku na liczącej 1189 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.