Syn Kamińskiego dostał odpowiedź z resortu. "No to po kolei"
Trwa dyskusja wokół przymusowego dokarmiania Mariusza Kamińskiego podczas jego pobytu w zakładzie karnym. Syn byłego ministra w rządzie PiS zamieścił w sieci wpis, sugerujący, że działanie Służby Więziennej było bezprawne. Na jego słowa zareagował wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.
28.01.2024 | aktual.: 28.01.2024 09:18
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik podczas swojego pobytu w więzieniu zdecydowali o podjęciu głodówki. W ocenie lekarzy i sądu stan zdrowia Mariusza Kamińskiego był na tyle poważny, że zapadła decyzja, aby przymusowo dokarmiać polityka.
Politycy i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości nie zgadzają się jednak z taką oceną. Jarosław Kaczyński przymusowe dokarmianie Kamińskiego nazwał nawet "torturami".
W sobotę wpis w tej sprawie zamieścił na platformie X (dawniej Twitter) syn Mariusza Kamińskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Kaczyński obraża pacjentów". Poseł żywiony sondą protestuje
"Przymusowe dokarmianie jest zakazane od 1975 roku na mocy Deklaracji z Tokio Światowego Stowarzyszenia Medycznego. Potwierdza to Europejski Trybunał Praw Człowieka, który jednomyślnie stwierdził, że przymusowe dokarmianie narusza art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i jest równoznaczne z torturami" - napisał Kacper Kamiński.
Dodał, że w 2019 roku również Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka uznało, że przymusowe dokarmianie stanowi naruszenie Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zakazu stosowania tortur.
Przymusowe dokarmianie. Wiceminister odpowiedział Kamińskiemu
Pod wpisem odpowiedź zamieścił wiceszef resortu sprawiedliwości. "No to po kolei" - zaczął Krzysztof Śmiszek, po czym oświadczył, że "nie wszystkie" orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują na to, że przymusowe dokarmianie narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.
"Mariusz Kamiński w 2003 roku wraz z PiS zaproponował zmianę przepisów Kodeksu karnego wykonawczego w zakresie zakazu odmawiania spożywania posiłków. Zmiana weszła w życie" - dodał Śmiszek.
Przypomniał, że ówczesny rząd przychylił się do tej propozycji i wprowadził ją w życie.
Zgodnie z art. 116a ustęp 5 Kodeksu karnego wykonawczego: "Skazanemu nie wolno: odmawiać przyjmowania posiłków dostarczanych przez administrację zakładu karnego w celu wymuszenia określonej decyzji lub postępowania, a także powodować u siebie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, jak również nakłaniać lub pomagać w dokonywaniu takich czynów".
Przeczytaj też:
Źródło: Twitter/WP Wiadomości