Niszczycielski huragan Ida. Nagrania z USA mrożą krew w żyłach
Huragan Ida spustoszył Nowy Orlean i Luizjanę, a teraz zmierza w kierunku Tennessee. Choć żywioł osłabł, to nadal jest bardzo niebezpieczny. Ponad milion ludzi w USA pozostaje bez prądu, setki woda odcięła od świata. Nagrania ze Stanów Zjednoczonych mrożą krew w żyłach.
Huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych z prędkością ponad 240 kilometrów na godzinę. Osiągnął czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona i stał się piątym najsilniejszym huraganem, który kiedykolwiek nawiedził ten kraj. Jak wyglądały pierwsze godziny kataklizmu?
Associated Press informuje, że żywioł pozbawił prądu ponad miliona mieszkańców Luizjany. Znacząco też osłabił możliwości Nowego Orleanu, gdzie przestały działać systemy pomp odprowadzających wodę. Tym razem jednak fala sztormowa nie przerwała wałów przeciwpowodziowych w mieście.
Zatopione zostały jednak domy w innych przybrzeżnych miejscowościach, a także tam, gdzie system nie był gotowy na odebranie tak dużej ilości deszczu. Z kolei woda w rzece Missisipi zaczęła się cofać, porywając zacumowane barki.
Warto wiedzieć: Oko huraganu Ida. Satelity w USA zarejestrowały przerażający moment uderzenia żywiołu
Świadkowie relacjonują, że bardzo silny wiatr zrywa dachy, przewraca przydrożne słupy, a latające w powietrzu przedmioty niszczą samochody. Doszło do uszkodzenia lub zawalenia wielu budynków.
Potwierdzono śmierć jednej osoby w Prairieville niedaleko Baton Rouge. Zginęła po tym jak drzewo zwaliło się na dom.
USA. Huragan Ida osłabł, ale nadal jest groźny. Zbliża się do Tennessee
Z czasem huragan Ida zaczął się uspokajać. Około godziny. 3.00 czasu lokalnego w Nowym Orleanie, czyli godz. 10.00 w Polsce, jego siła wynosiła już 152 kilometry na godzinę, co oznacza kategorię pierwszą w skali Saffira-Simpsona.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak podaje CNN, w Luizjanie ponad milion osób nadal jest bez prądu. Przerwy w dostawach zasilania dotykają również mieszkańców Missisipi.
Od świata odciętych pozostaje kilkuset mieszkańców Jean Lafitte, wokół którego zerwane zostały mosty.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Występują problemy w działaniu numeru alarmowego 911 w Nowym Orleanie. "Jeśli znajdziesz się w sytuacji awaryjnej, udaj się do najbliższej remizy strażackiej lub podejdź do najbliższego funkcjonariusza" - zaleca komunikat władz miasta.
W związku z zagrożeniem odwoływane są loty z lotniska Jackson-Medgar Wiley Evers w Jackson.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Żywioł, choć nieco słabszy, to nadal groźny, zbliża się do Tennessee.- Pozostałości huraganu Ida mogą dotrzeć do zachodniej i środkowej części Tennessee wraz z ulewnymi deszczami i gwałtownymi powodziami - ostrzega tamtejsza Agencja Zarządzania Kryzysowego i prosi mieszkańców, aby byli gotowi na najgorsze.
Ida uderzyła 16 lat po Katrinie, największym kataklizmie w USA
Wieści o nadejściu huraganu budziły największy strach w ludziach, którzy pamiętają wydarzenia z 2005 roku. Wtedy, również 29 sierpnia, z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę uderzył huragan Katrina.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Nowy Orlean po raz pierwszy w swojej historii został wówczas ewakuowany. Ludzie, którzy nie mogli lub nie zdążyli uciec z miasta, schronili się m.in. na stadionie miejskim, gdzie znalazło się ponad 26 tys. osób.
Katrina okazała się najbardziej niszczycielskim i śmiercionośnym huraganem w historii Stanów Zjednoczonych. Życie straciło 1836 osób (1577 w samej Luizjanie), a 705 do dziś uznaje się za zaginione.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Szczególnie dotknięta przez kataklizm dzielnica Nowego Orleanu - Lower Ninth Ward - do dziś nie jest oficjalnie otwarta. Szesnaście lat temu straty wyceniono na 81 miliardów dolarów.