Trwa ładowanie...

NIK skontroluje Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. "Sprawdzimy dotacje z budżetu i postępowania"

• NIK przeprowadzi kontrolę w Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów
• Odbędzie się ona pod koniec IV kwartału 2016 roku - potwierdziła WP NIK
• Sprawdzone zostaną postępowania oraz wykorzystywanie dotacji z budżetu

Share
NIK skontroluje Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. "Sprawdzimy dotacje z budżetu i postępowania"Źródło: newspix.pl, fot: JACEK HEROK
d1b3tcx

W grudniu 2015 roku na łamach Wirtualnej Polski ukazały się teksty - "Burza na warszawskiej ASP. Cofnięto doktoraty znanych artystów", "Kolejna burza na znanej uczelni. "Pracownik to zwierzę, ma się łasić" oraz "Dziekan WNP odpowiada na zarzuty: biorę na siebie pełną odpowiedzialność", w których poruszaliśmy kwestie nieprawidłowości w procesie nadawania stopni naukowych na znanych polskich uczelniach.

Materiały spotkały się z dużym odzewem naszych czytelników, którzy informowali nas o podobnych przypadkach w innych placówkach. Z ust naszych rozmówców padło również wiele gorzkich słów pod adresem Centralnej Komisja ds. Stopni i Tytułów. - Jest sporo zastrzeżeń do ich działalności i wiem o wielu procesach dotyczących błędów formalnych - przekonywał m.in. w rozmowie z WP dziekan Wydział Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu dr hab. Piotr Petrykowski.

Teraz działania podejmowane przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów znajdą się pod lupą NIK. Ze względu na wątpliwości dotyczące transparentności procesu nadawania stopni i tytułów naukowych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłosiła do NIK propozycję tematu kontroli. Została ona zatwierdzona przez prezesa NIK 31 marca 2016 roku.

d1b3tcx

- Potwierdzam, że planujemy taką kontrolę. Zostanie ona przeprowadzona najprawdopodobniej pod koniec IV kwartału 2016 roku. Będzie dotyczyła postępowań nadawania stopni naukowych oraz wykorzystywania dotacji z budżetu na badania związane z kształceniem kadr naukowych - potwierdzono informacje, do których dotarła WP, w biurze prasowym NIK.

Zapowiedź kontroli została entuzjastycznie przyjęta przez dr Grubą, która od dłuższego czasu walczy o zmiany w polskim szkolnictwie wyższym oraz poprawę transparentności procesu nadawania stopni i tytułów naukowych. - Przygnębiający jest natomiast fakt, że osoby uznawane za elity intelektualne naszego kraju potrzebują nadzoru prokuratury czy NIK - dodaje.

Z pisma, które dr Gruba otrzymała z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po zgłoszeniu swojej sprawy wynika, że zarówno KPRM, jak Centralna Komisja oraz środowisko naukowe widzą konieczność zmian w ustawie o stopniach naukowych i tytule naukowym. Czy oznacza to rozpoczęcie prac nad nowelizacją lub pisaniem nowej ustawy?

"W KPRM nie trwają żadne prace związane z nowelizacją przedmiotowego aktu" - nie pozostawia złudzeń w odpowiedzi na pytania WP zespół rzecznika prasowego rządu.

d1b3tcx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b3tcx
d1b3tcx
Więcej tematów