PolskaNIK: nieprawidłowości w systemie IACS

NIK: nieprawidłowości w systemie IACS

Najwyższa Izba Kontroli wykazała nieprawidłowości oraz uchybienia w wykonaniu zadań przez podmioty zaangażowane w budowę zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli IACS.

02.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Mogło to zagrozić możliwości korzystania z dopłat bezpośrednich w rolnictwie realizowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki rolnej.

W toku realizacji projektów pilotażowych dotyczących tworzenia wielofunkcyjnego systemu gospodarstw rolnych oraz systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim stwierdzono opóźnienia. W ich wyniku, za zgodą Komisji Europejskiej, zmieniono wykorzystanie części zakontraktowanych na te cele środków z Funduszu Phare.

W wyniku realizacji wniosków pokontrolnych NIK, między innymi, odstąpiono od jednej z umów zawartych z Hewlett Packard na kwotę 322 milionów złotych, a wartość drugiej po renegocjacjach zmniejszono o około 88 milionów złotych. Wystąpiono również o wymianę sprzętu informatycznego nie pochodzącego z krajów Unii Europejskiej.

NIK krytycznie ocenia też przebieg realizacji projektów pilotażowych. W 1999 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie była przygotowana organizacyjnie i logistycznie do realizacji tych projektów, które miały stanowić podstawę do zbudowania systemu IACS. Agencja nie opracowała też długofalowego planu inwestycyjnego dotyczącego zakupu sprzętu informatycznego na potrzeby systemu. Kontrola ustaliła też nieprawidłowe działanie agencji. Polegało ono na zawarciu na niekorzystnych dla agencji warunkach umów z firmą Hewlett Packard na wykonanie systemu IACS w kraju i jego utrzymanie.

Negatywnie oceniono także działalność zarządu fundacji - Fundusz Współpracy w zakresie zakupu sprzętu informatycznego ze środków Phare. Kontrola wykazała brak nadzoru ministrów rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a następnie rolnictwa i rozwoju wsi nad wdrożeniem projektów pilotażowych, oraz niezadowalający sposób wykonywania funkcji koordynacyjno-zarządczych związanych z budową IACS. (ej)

iacsuenik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)