Trwa ładowanie...
d11qbm3

Nigel Farage

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Downe

d11qbm3
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Patrick Seeger

Nigel Farage określany jest pierwszym sceptykiem Unii Europejskiej. Zasłyną z płomiennych krytykujących przemówień oraz dążeń, aby Wielka Brytania opuściła wspólnotę.

Nigel Farage – informacje ogólne

Nigel Paul Farage urodził się 3 kwietnia 1964 roku w Downe, jednej z gmin aglomeracji londyńskiej. Ukończył szkołę średnią Dulwich Collage, ale nie zdecydował się na kontynuowanie nauki na uniwersytecie. Zamiast tego podjął pracę w dziele handlowym Londyńskiej Giełdy Metali, a następnie współpracował z firmami handlowymi i maklerskimi.

Nigel Farage – kariera polityczna

Kariera Nigela Farage jako polityka miała swoje początki już w czasach szkolnych, kiedy wstąpił do Partii Konserwatywnej. Zrezygnował z działalności po tym, jak lider ugrupowania, John Major, podpisał Traktat z Maastricht.

Od początku przejawiał eurosceptyczne poglądy polityczne. W 1993 roku Nigel Farage był jednym z założycieli Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Sprawował w niej różne funkcje kierownicze i reprezentacyjne. Nigel Farage trzykrotnie był liderem UKIP.

Od 1999 roku zasiada w Parlamencie Europejskim (cztery kolejne kadencje). Współtworzył i przewodził tam eurosceptycznym ugrupowaniom: Europie Demokracji i Różnorodności, Niepodległości i Demokracji oraz Europie Wolności i Demokracji. Był również członkiem komisji Rybołówstwa. Nigel Farage nie pobiera pensji europosła.

Uznaje się, że działania Nigela Farage miały wpływ na zmianę poglądów Brytyjczyków na temat Unii Europejskiej, a co za tym idzie pojawienia się chęci wystąpienia ze wspólnoty. Polityk był jednym z inicjatorów referendum dotyczącego opuszczenia Unii.

Nigel Farage – eurosceptycyzm

Nigel Farage kojarzony jest z eurosceptycznymi wypowiedziami oraz słownymi atakami w kierunku osób na wysokich stanowiskach unijnych, wyznających liberalne poglądy. W wystąpieniach Nigela Farage znajdują się słowa krytyki unijnych struktur, którym polityk zarzuca niedemokratyczność oraz zarzuty marnowania pieniędzy pochodzących ze składek państw członkowskich.

Jednym z najgłośniejszych przemówień Nigela Farage było to wygłoszone przeciwko Hermanowi van Rompueyowi, w którym zarzucił, że pełnione przez niego stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej jest nieprawomocne. Padły słowa, że Rompuey posiada charyzmę ofiary losu („charisma of a damp rag”), co jednak przez media międzynarodowe zostało zrozumiane dosłownie jako „charyzma mokrego mopa”.

Nigel Farage o Donaldzie Tusku

Nigel Farage wypowiedział się również niepochlebnie o polskim polityku. Były polski premier, Donald Tusk, objął funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej 1 grudnia 2014. Niedługo potem, podczas jednego z pierwszych posiedzeń Parlamentu Europejskiego po objęciu stanowiska, Donald Tusk został nazwany przez Nigela Farage leniem i nieudacznikiem, a także „najnowszym polskim emigrantem”.

Brytyjski polityk zarzucił Polakowi ucieczkę do Unii Europejskiej wbrew uprzednim zapewnieniom, że zredukuje polską emigrację zarobkową do państw Europy Zachodniej. Nigel Farage złożył także wniosek o usunięcie Tuska ze stanowiska, który jednak nie spotkał się z ogólną aprobatą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11qbm3
d11qbm3
d11qbm3
Więcej tematów
d11qbm3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj