Trwa ładowanie...
d2ilvlj

Niezwykłe znalezisko sprzed 95 mln lat

Kości zębatego pterozaura sprzed 95 mln lat odkryli paleontolodzy amerykańscy w Teksasie. O znalezisku informują na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology".

d2ilvlj
d2ilvlj

W okresie kredowym niebo nad dzisiejszym Teksasem opanowane było przez groźnego, uzębionego pterozaura. Jego skamieniałości naukowcy odkopali w Dallas-Fort Worth.

Na potrzeby znaleziska stworzono nową nazwę gatunkową i rodzajową - Aetodactylus halli. W przeciwieństwie do zębatego aetodaktyla, wiele pterozaurów było bezzębnych.

- Jest to jeden z najmłodszych członków rodziny Ornithocheiridae i zarazem dopiero drugi ornithocheirid znaleziony w Ameryce Północnej - wyjaśnia paleontolog Timothy Myers, który brał udział w identyfikowaniu znaleziska.

Aetodaktyl, z rozpiętością skrzydeł około trzech metrów, był pterozaurem średniej wielkości. Miał za to imponujące uzębienie. Prawdopodobnie zagryzał swoje ofiary w locie. Polował lecąc nisko nad taflą wody i chwytając pływające pod powierzchnią lub wyskakujące ryby.

Pterozaury były pierwszymi kręgowcami, które wzbiły się w powietrze. Pojawiły się na Ziemi 200 mln lat temu, a wyginęły wraz z innymi dinozaurami, 65 mln lat temu.

d2ilvlj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ilvlj
Więcej tematów