Trwa ładowanie...
d1gsgsg

Niezwykłe znalezisko sprzed 95 mln lat

Kości zębatego pterozaura sprzed 95 mln lat odkryli paleontolodzy amerykańscy w Teksasie. O znalezisku informują na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology".

d1gsgsg
d1gsgsg

W okresie kredowym niebo nad dzisiejszym Teksasem opanowane było przez groźnego, uzębionego pterozaura. Jego skamieniałości naukowcy odkopali w Dallas-Fort Worth.

Na potrzeby znaleziska stworzono nową nazwę gatunkową i rodzajową - Aetodactylus halli. W przeciwieństwie do zębatego aetodaktyla, wiele pterozaurów było bezzębnych.

- Jest to jeden z najmłodszych członków rodziny Ornithocheiridae i zarazem dopiero drugi ornithocheirid znaleziony w Ameryce Północnej - wyjaśnia paleontolog Timothy Myers, który brał udział w identyfikowaniu znaleziska.

Aetodaktyl, z rozpiętością skrzydeł około trzech metrów, był pterozaurem średniej wielkości. Miał za to imponujące uzębienie. Prawdopodobnie zagryzał swoje ofiary w locie. Polował lecąc nisko nad taflą wody i chwytając pływające pod powierzchnią lub wyskakujące ryby.

Pterozaury były pierwszymi kręgowcami, które wzbiły się w powietrze. Pojawiły się na Ziemi 200 mln lat temu, a wyginęły wraz z innymi dinozaurami, 65 mln lat temu.

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj