Niezwykłe odkrycie. Największe jezioro termalne na świecie
W południowej Albanii, w regionie Vromonar, czescy naukowcy z ekspedycji Neuron Atmos dokonali niezwykłego odkrycia. W trakcie badań prowadzonych od 2021 r. natrafili na największe na świecie podziemne jezioro termalne. Znajduje się ono na głębokości 100 metrów, w pobliżu miasta Leskovik, na granicy Albanii i Grecji.
Podczas eksploracji badacze zauważyli chmurę pary unoszącą się nad pasmem górskim. Dzięki technologii LiDAR, która polega na wystrzeliwaniu impulsów laserowych, udało się dokładnie zmierzyć jezioro.
Okazało się, że ma ono 138 metrów długości, 42 metry szerokości i mieści ok. 8335 m sześciennych wody, co odpowiada 3,5-krotności basenu olimpijskiego. Jezioro zostało nazwane Neuron, na cześć organizacji Neuron Foundation.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dramatyczne nagranie z USA. Pociąg staranował pojazd
Potencjał energetyczny odkrycia
Odkrycie to ma istotne znaczenie dla energetyki geotermalnej, która wykorzystuje naturalne ciepło Ziemi do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Geotermalne źródła energii były znane już w starożytności, a ich wykorzystanie sięga czasów Rzymian, którzy używali ich do ogrzewania łaźni i domów.
Współcześnie, kraje o aktywnej geologii, takie jak Islandia, z powodzeniem rozwijają elektrownie geotermalne. W Polsce geotermia jest wykorzystywana m.in. na Podhalu, a w USA dostarcza mniej niż 1 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej.
Naukowcy z Neuron Atmos planują kontynuować badania nad jeziorami geotermalnymi w regionie Vromonar.
źródło: Zielona Interia