Trwa ładowanie...
d2q5vdl

Niezwykła talia kart. "Dlaczego król ma być więcej wart niż królowa?"

W Holandii stworzono niezwykłą talię kart. Jeśli gracz rozłoży je przed sobą, szybko spostrzeże, że zniknęły z nich postaci, a zastąpiły je kolory. Powodem takiej decyzji były nierówności płciowe między wartościami poszczególnych figur.
Share
Czy nowe karty do gry będą jedynie ciekawostką?
Czy nowe karty do gry będą jedynie ciekawostką?Źródło: Getty Images, Fot: David Becker
d2q5vdl

"Dlaczego król miałby być wart więcej niż królowa?" - to pytanie, które zadała sobie 23-letnia absolwentka psychologii sądowej Indy Mellink, przyglądając się talii kart. Patrząc na ewolucję gier karcianych, można dojść do wniosku, że choć nie zawsze w talii musiała znajdować się dama, to model, w którym karta przedstawiająca króla jest drugą najważniejszą po asie, a dopiero dalej sytuuje się królową, upowszechnił się najbardziej.

Dziś trudno wyobrazić sobie choćby grę w pokera bez tych figur. Ich brak uniemożliwiłby jakąkolwiek rozgrywkę. Dlatego Mellink nie zdecydowała się "wygumkować" z kart popularnych postaci, a jedynie zastąpić je kolorami. W ten sposób w jej autorskiej talii króla zastąpiła sztabka złota, królową srebrna moneta, a waleta tarcza z brązu.

- Jeśli mamy taką hierarchię, że król jest wart więcej niż królowa, to ta subtelna nierówność wpływa na ludzi w ich codziennym życiu, ponieważ jest to po prostu kolejny sposób, by powiedzieć: "Hej, jesteś mniej ważna" - mówi autorka projektu. Ten zresztą zaczyna cieszyć się popularnością. Mellink sprzedała już 1500 talii swoich kart, które kupują ludzie z całego świata.

d2q5vdl

Czy ta nowalijka ma szansę przyjąć się na stałe i wyprzeć "normalne" karty, do których przywykliśmy. Szefowa Holenderskiego Związku Brydżowego Berit van Dobbenburgh jest sceptyczna. - To dobrze, że zastanawiamy się nad neutralnością płciową, ale dokonanie formalnej zmiany składu talii byłoby skomplikowane, ponieważ wymagałoby aktualizacji przepisów.

Świętokrzyskie. Zniszczyli choinkę pod urzędem gminy. Policja publikuje nagranie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q5vdl

Podziel się opinią

Share
d2q5vdl
d2q5vdl
Więcej tematów