Trwa ładowanie...

Niezidentyfikowany podwodny obiekt na wodach Finlandii

Niezidentyfikowany podwodny obiekt zaobserwowano na wodach terytorialnych Finlandii. Władze prowadzą w tej sprawie śledztwo.

Share
Niezidentyfikowany podwodny obiekt na wodach Finlandii
Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2yi1nv

Fińska marynarka wojenna poinformowała, że niezidentyfikowany obiekt widoczny był w poniedziałek i wtorek w pobliżu Helsinek. Fińskie siły zbrojne wystrzeliły w stronę podejrzanej jednostki ostrzegawcze ładunki głębinowe.

- Jesteśmy przekonani, że był to okręt podwodny, który nie powinien się tam znajdować - powiedział minister obrony Finlandii Carl Haglund. Podkreślił, że sprawa jest poważna, gdyż doszło do naruszenia wód terytorialnych. Dodał, że na razie nie wiadomo jaka to była jednostka. Obiecał, że wstępny raport w tej sprawie ma być gotowy za kilka dni.

W październiku 2014 roku tajemniczy obiekt podwodny zaobserwowano na wodach terytorialnych Szwecji, w pobliżu Sztokholmu. Mimo akcji na szeroką skalę nie udało się zidentyfikować jednostki.

Po dzisiejszym zdarzeniu kraje skandynawskie podjęły natychmiastową decyzję o wymianie informacji o przestrzeni wodnej i powietrznej. Zaostrzono też środki obrony przed ewentualnymi cyberatakami.

W kwietniu Norwegia, Szwecja, Dania, Islandia i Finlandia zapowiedziały wspólne operacje i szkolenia wojskowe.

d2yi1nv

Podziel się opinią

Share
d2yi1nv
d2yi1nv
Więcej tematów