Świat"Niezawisimaja Gazieta": papież przeciwko lustracji księży

"Niezawisimaja Gazieta": papież przeciwko lustracji księży

Za najważniejszy punkt pielgrzymki Benedykta XVI do Polski "Niezawisimaja Gazieta" uznaje papieski apel o "unikanie aroganckiej pozy sędziów minionych pokoleń", widząc w nim sprzeciw wobec lustracji księży.

29.05.2006 | aktual.: 29.05.2006 09:34

Rosyjski dziennik cytuje w poniedziałkowym numerze słowa papieża, iż nie wolno "negować grzechów przeszłości", ale też nie należy "rzucać lekkomyślnie oskarżeń bez rzeczywistych dowodów, nie biorąc pod uwagę różnych ówczesnych uwarunkowań".

"Krytyka papieża najwyraźniej była skierowana pod adresem zwolenników lustracji (opublikowania czarnych list)
księży - agentów komunistycznego reżimu" - czytamy w "Niezawisimej Gaziecie", która w podtytule swojego artykułu pisze: "Benedykt XVI wezwał Kościół, by nie był sędzią minionych pokoleń".

Dziennik przypomina m.in. o publikacji "Życia Warszawy", w której powołując się na dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej napisano, że współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ksiądz Michał Czajkowski był przez ponad 20 lat agentem służb bezpieczeństwa.

"NG" wyraża opinię, że wizyta papieska odbyła się w trudnym okresie dla Kościoła katolickiego w Polsce. "Z sondaży wynika że 70-80 proc. Polaków jest zaniepokojonych nadmierną ingerencją Kościoła w politykę" - pisze dziennik, dodając, że chodzi przede wszystkim o działalność Radia Maryja i telewizji Trwam, które - według "NG" - popierają rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość.

Natomiast komentując wizytę papieża w Auschwitz dziennik pisze: "Historycy uważają, że rola Watykanu w wydarzeniach II wojny światowej była niejednoznaczna. W związku z tym obraz niemieckiego papieża przekraczającego bramę byłego obozu koncentracyjnego ma wielkie znaczenie symboliczne i polityczne".

W poniedziałek papieską pielgrzymkę odnotowały w jednym akapicie dzienniki "Wriemia Nowostiej" i "Izwiestija", zwracając uwagę na wizytę Benedykta XVI w Auschwitz.

Małgorzata Wyrzykowska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)