Trwa ładowanie...
d1l9w17

Niewiarygodne oszustwo przy urnach: "dosypali" milion głosów?

Wynik wyborów do wenezuelskiej Konstytuanty został zawyżony o ponad 1 mln - podała firma Smartmatic, która dostarczyła wsparcia technologicznego podczas głosowania. Mimo protestów opozycji członkowie Konstytuanty mają zostać zaprzysiężeni jeszcze w środę. Od kwietnia w kraju podczas protestów zginęły 123 osoby.
Share
Deputowany i lider opozycji Juan Requesens
Deputowany i lider opozycji Juan RequesensŹródło: PAP/EPA, Fot: MIGUEL GUTIERREZ
d1l9w17

- Wiemy, bez cienia wątpliwości, że dane o frekwencji podczas niedawnych wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego zostały zmanipulowane - powiedział prezes Smartmatic Antonio Mugica na konferencji w Londynie.

- Różnica między realną frekwencją a tą, o której poinformowały władze, wynosi co najmniej milion głosów - dodał Mugica. Nie wyjaśnił, czy ta manipulacja zadecydowała o wyniku głosowania, w którym - według Krajowej Rady Wyborczej - wzięło udział ponad 8 mln ludzi. Zdaniem opozycji głosy oddało 12 proc. uprawnionych, czyli ponad 2 mln ludzi, głównie urzędników, którzy boją się utraty pracy.

Smartmatic to wenezuelska firma o zasięgu międzynarodowym, której główna siedziba znajduje się obecnie w Londynie, wyspecjalizowana między innymi w technologicznej obsłudze wyborów.

d1l9w17

Zobacz też: Sfrustrowani ludzie wyszli na ulice

Niedzielne wybory do wenezuelskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego rozpisane przez prezydenta Nicolasa Maduro oprotestowała tamtejsza opozycja oraz ONZ, USA (Madura jest tam określano jako dyktator), Unia Europejska, kraje Ameryki Łacińskiej i Hiszpania.

Przywódcy wenezuelskiej opozycji - Leopoldo Lopez i Antonio Ledezma - 1 sierpnia zostali zabrani z domów przez policję - poinformowały ich rodziny.

d1l9w17

Opozycja w Wenezueli uznaje wybory za próbę pełnego zawłaszczenia władzy przez szefa państwa, którego mandat wygasa w 2019 roku. Przeciwnicy planują na czwartek protest przeciw inauguracji pracy Konstytuanty, jednak Maduro ogłosił: "Deszcz czy słota - projekt Zgromadzenia Konstytucyjnego toczy się dalej. W najbliższych godzinach rozpocznie ono sprawowanie swej władzy absolutnej".

AFP zwraca uwagę, że wenezuelskie władze nie podały od niedzieli daty rozpoczęcia pracy Konstytuanty, której siedzibą ma być budynek parlamentu.

d1l9w17

Członkowie Zgromadzenia Konstytucyjnego - jest ich 545 - mają zostać zaprzysiężeni w obecności prezydenta na wielkiej arenie sportowej Poliedro de Caracas o godz. 15 czasu miejscowego (21 czasu polskiego) - podały jego służby prasowe, cytowane przez EFE. Wśród członków Zgromadzenia są m.in. syn i żona prezydenta.

Tymczasem Julio Borges, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, w którym opozycja ma większość, ogłosił, że ustawodawcy będą kontynuować swą pracę; sesja parlamentu jest zresztą również przewidziana na środę.

Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu.

Wcześniej w środę rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ray poinformowała, że trwają konsultacje między państwami członkowskimi w sprawie "odpowiedniej i skoordynowanej odpowiedzi UE" na wydarzenia w Wenezueli. - Dyskutowany jest cały szereg działań - zaznaczyła.

d1l9w17

Unijna dyplomacja nie zdradza, czy rozważane są sankcje. W poniedziałek na krok taki zdecydowały się Stany Zjednoczone, które poinformowały o zamrożeniu aktywów Maduro, a także o wprowadzeniu zakazu robienia z nim interesów.

Dzień wcześniej w sprawie eskalacji napięć w Caracas oraz represji wobec opozycji wypowiedział się szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, Komisja Europejska oraz sekretarz generalny ONZ.

d1l9w17

Podziel się opinią

Share
d1l9w17
d1l9w17
Więcej tematów