Trwa ładowanie...
d3cfnw6
d3cfnw6

Nieprawidłowości w kopalniach, odpowie 96 osób

Kompleksowa kontrola, przeprowadzona z inicjatywy ministra spraw wewnętrznych w 36 kopalniach wykazała nieprawidłowości we wszystkich skontrolowanych zakładach. Wszczęto postępowania wyjaśniające wobec 96 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3cfnw6

We wszystkich kopalniach znaleziono coś, co należałoby poprawić, naprawić, usunąć. Spostrzeżono 184 nieprawidłowości, były one jednak różne - w niektórych kopalniach były to tylko uchybienia, w innych - rażące nieprawidłowości - powiedziała dziennikarzom rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego Danuta Olejniczak-Milian.

Szczegóły raportu opisała w czwartek Gazeta Wyborcza, a rzeczniczka WUG oficjalnie przekazała informacje na ten temat.

Wobec 96 osób wszczęto postępowanie wyjaśniające z zamiarem zastosowania sankcji, tzn. z zamiarem skierowania do sądu wniosku o ukaranie, zakazem zatrudniania na dotychczasowym stanowisku na okres do dwóch lat, ewentualnie wyciągnięcia innych konsekwencji wynikających z kodeksu pracy - dodała.

d3cfnw6

Pracownicy, wobec których wszczęto postępowania to zarówno osoby z wyższego, średniego i niższego dozoru, jak i 19 pracowników dołowych. To było największe zaskoczenie, ponieważ dotychczas zwykle karano tylko osoby dozoru. Był to np. górnik, który ma przy sobie okulary ochronne, ale nie zakłada ich, wykonując niebezpieczną pracę, a przecież tylko w tym roku były dwa ciężkie wypadki uszkodzenia oka - mówiła Olejniczak-Milian.

Z raportu wynika, że główne przyczyny problemów z bezpieczeństwem w kopalniach to niesprawność maszyn i błędy ludzkie.

Najbezpieczniejsze okazały się kopalnie "Budryk", "Brzeszcze" i "Janina" - stwierdzono tam tylko drobne uchybienia, nie zagrażające życiu górników. Rzeczniczka zaprzeczyła, by najbardziej niebezpiecznie było w kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego.

Podczas kwietniowej kontroli zatrzymano 7 robót i 37 maszyn i urządzeń. W całym ubiegłym roku w wyniku kontroli zatrzymano 3 tys. 414 urządzeń i robót górniczych.

Kontroli poddano niemal wszystkie czynne kopalnie węgla kamiennego. Wzmożone kontrole były efektem wzrostu liczby wypadków w górnictwie w tym roku. W lutym w kopalni "Jas-Mos" wybuch pyłu węglowego zabił 10 górników. Trzech górników zmarło po zapaleniu się w marcu metanu w kopalni "Rydułtowy". Łącznie w tym roku w górnictwie węgla kamiennego zginęło już 18 osób, wobec 24 w całym roku 2001. (an)

d3cfnw6

Podziel się opinią

Share
d3cfnw6
d3cfnw6
Więcej tematów