Trwa ładowanie...
d1uzw0l
Niepokojący sondaż. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zmartwiony

Niepokojący sondaż. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zmartwiony

Spada zaufanie Polaków do UE. Tylko 50 proc. z nas ufa Unii, podczas gdy aż 38 proc. deklaruje wobec niej nieufność - wynika z badania opinii publicznej Eurobarometr prowadzonego na zlecenie KE. Co na to wiceszef MSZ Paweł Jabłoński? - Trochę mnie martwią takie wyniki, bo uważam, że projekt integracji jest projektem głęboko słusznym, z którego Polska bardzo dużo korzysta, choć oczywiście też mam do tego projektu swoje zastrzeżenia, jak on w praktyce funkcjonuje - komentował w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Dlatego jak mówię, że mnie to martwi, to nie do końca mnie to dziwi. Bo rzeczywiście UE wymaga bardzo poważnych zmian, bardzo poważnej dyskusji, w którym kierunku powinna się reformować - wyjaśnił Jabłoński. Jak podkreślił, "są - niestety - coraz silniejsze tendencje do centralizacji, tworzenia czegoś na kształt 'superpaństwa'". - Stąd bardzo ważny jest głos tych krajów europejskich, które się na to nie zgadzają - podsumował wiceminister.

Spada zaufanie Polaków do wspólnotRozwiń

Transkrypcja:

Spada zaufanie Polaków do wspólnoty - 50% Polaków deklaruje zaufanie do Unii Europejskiej; 38%, aż 38% deklaruje nieufność. Dziwią pana albo martwią takie wyniki? Martwić trochę mnie martwią, bo uważam, że projekt integracji europejskiej jest projektem głęboko słusznym i projektem, z którego Polska bardzo dużo korzysta. Choć oczywiście też mam do tego projektu swoje zastrzeżenia, do tego jak on w praktyce funkcjonuje. Dlatego tak jak mówię, że mnie to martwi, to mnie nie do końca dziwi, bo rzeczywiście Unia Europejska wymaga bardzo poważnych zmian, przede wszystkim bardzo poważnej dyskusji o tym, w którym kierunku powinna się reformować. Są niestety coraz silniejsze tendencje w Brukseli, w kilku innych stolicach europejskich do centralizacji, do tworzenia czegoś na kształt super państwa. To oczywiście istnieje od lat, natomiast te tendencje się nasilają. I stąd bardzo ważny jest też głos tej części polityków europejskich, tych państw europejskich, które się na to nie zgadzają, które przypominają, że Europa była silna wtedy, kiedy stanowiła zintegrowany, współpracujący ze sobą związek, ale jednak suwerennych, niezależnych państw, niezależnych narodów Europy. My dokładnie o tym mówimy, o tym będziemy w ramach tej dyskusji o przyszłości Europy bardzo głośno mówić, dlatego że ten głos to jest głos reprezentujący ogromną część Europejczyków, nawet jeśli ta część jest wypychana z europejskiego głównego nurtu medialnego, bo rzeczywiście ta dominacja tej strony liberalnej czy federalistycznej jest tych chwil ogromna w mediach europejskich.
d1uzw0l
d1uzw0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj