Trwa ładowanie...

Niepokojące wieści z Danii. Nowe dane o o zagrożeniu ze strony Rosji

Minister obrony Danii, Troels Lund Poulsen, w wywiadzie dla dziennika "Jyllands-Posten", wezwał swój kraj do zwiększenia inwestycji w sektor obronny. Nowe informacje wywiadowcze sugerują, że Rosja może przeprowadzić atak na jeden z krajów NATO w ciągu najbliższych 3-5 lat.

Niepokojące wieści z Danii. Nowe dane o o zagrożeniu ze strony RosjiNiepokojące wieści z Danii. Nowe dane o o zagrożeniu ze strony RosjiŹródło: East News
dx8y28n
dx8y28n

Poulsen podkreślił, że Rosja znacznie zwiększyła swoje możliwości produkcyjne w zakresie sprzętu wojskowego. - Zdolność Rosji do produkcji sprzętu wojskowego ogromnie wzrosła - stwierdził minister. Poulsen wyraził również obawę, że Rosja może zdecydować się na próbę przetestowania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o solidarności państw członkowskich NATO. - Nie można wykluczyć, że w ciągu 3-5 lat Rosja przetestuje artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego) i solidarność NATO - ostrzegł.

Minister obrony Danii zwrócił uwagę, że nowe dane wywiadowcze, które wskazują na potencjalne zagrożenie ze strony Rosji, są nowym elementem w ocenie sytuacji. - Nie zawierała tego ocena NATO z 2023 r. To nowa wiedza, która teraz wysuwa się na plan pierwszy - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Porzucą Ukrainę jak Afganistan? "Miałem nadzieję, że tego nie powtórzą"

NATO powinno się przygotować na atak?

Poulsen zauważył, że zmiana oceny zagrożenia nastąpiła po tym, jak inne państwa NATO zaczęły wyrażać podobne obawy w ostatnich tygodniach. Na przykład, minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, w styczniu oświadczył, że NATO powinno się przygotować na atak Rosji w ciągu 5-8 lat.

dx8y28n

Poulsen podkreślił, że choć Dania nie jest bezpośrednio zagrożona, to Sojusz Północnoatlantycki może stać się celem ataków hybrydowych ze strony Rosji. Takie ataki miałyby na celu destabilizację sytuacji w jednym z krajów członkowskich.

Pistorius zgodził się z tym stanowiskiem, dodając, że Rosja może mieć taką wolę i teraz może również posiadać potencjał militarny, aby to zrobić. "Rosja potencjalnie ma taką wolę. Teraz może również być w stanie uzyskać potencjał militarny, wcześniej niż sądzono. Są powody do autentycznego niepokoju" - powiedział Pistorius.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dx8y28n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dx8y28n
Więcej tematów