Niepokojące informacje z granicy łotewsko-białoruskiej. Padł strzał ostrzegawczy
Sytuacja na granicy z Białorusią wciąż jest napięta. W stronę polskich służb lecą kamienie i konary. Niebezpieczna sytuacja miała także miejsce na granicy białorusko-łotewskiej. Oddano strzał ostrzegawczy w powietrze.
Łotewska straż graniczna poinformowała w czwartek, że jej funkcjonariusze, zatrzymując imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi, oddali strzał ostrzegawczy w powietrze.
Podczas patrolu straż graniczna zauważyła ślady nielegalnego przekroczenia granicy. Do operacji poszukiwawczej zaangażowano psa służbowego.
Na terytorium Łotwy z Białorusi nielegalnie przedostało się czterech obywateli Indii i czterech obywateli Iranu. Imigranci próbowali ukryć się przed funkcjonariuszami w okolicy miejscowości Troniszki, nieopodal granicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W celu zatrzymania mężczyzn oddano ostrzegawczy strzał w powietrze" - napisała w czwartek straż graniczna. "Zatrzymano osiem osób i zawrócono je na Białoruś" - dodała straż.
Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej
Z kolei 115 osób, m.in. z Egiptu czy Etiopii, próbowało w środę nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski.
Na obszarze, który patroluje placówka Straż Graniczna w Białowieży, pięć osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Przewłoka.
Na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki SG w Mielniku i Dubiczach Cerkiewnych, polskie służby zostały zaatakowane kamieniami przez osoby, którym przedtem udaremniono przekroczenie granicy.
Od początku 2023 roku SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju - ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu były 4 tys. takich prób, a w sierpniu - około tysiąca.
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku 2023 roku pogranicznicy z tego oddziału zatrzymali ponad 450 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.