Trwa ładowanie...

Niepokojące doniesienia. Na Ukrainie jest już ponad 30 odmian COVID-19?

Koronawirus ewoluuje w niepokojącym tempie. Według epidemiolog Natalii Wynohrad, Ukraina zmaga się już z ponad 30 wariantami COVID-19. Ekspertka podała też kiedy sytuacja epidemiczna może się ustabilizować.
Share
Niepokojące doniesienia. Na Ukrainie jest już ponad 30 odmian COVID-19?
Niepokojące doniesienia. Na Ukrainie jest już ponad 30 odmian COVID-19?Źródło: East News, Fot: WOJCIECH STROZYK
d48xohm

Wynohrad oceniła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że na Ukrainie popełniono błędy w procesie monitorowania wirusów. Próbki były wysyłane za granicę, co znacznie opóźniło możliwość reagowania na szybko zmieniającą się sytuację pandemiczną.

Nie tylko wariant brytyjski?

Jak dodała, wariant brytyjski koronwairusa jest tylko jednym z wielu już obecnych w jej kraju. "Teraz już Ukraina rozpoczęła swoje badania (...) Dziś na Ukrainie krąży ponad 30 różnych genotypów wirusów" - poinformowała Wynohrad, cytowana przez agencję Ukrinform.

d48xohm

Organizatorzy pielgrzymek bez rządowego wsparcia. "Do resortu się nie zgłosili"

W ocenie epidemiolog, nowe odmiany COVID-19 dostają się na Ukrainę głównie z innych krajów europejskich oraz z Afryki.

Kiedy sytuacja się poprawi?

Ekspertka podzieliła się też swoimi przewidywaniami co do możliwej daty końca trzeciej fali pandemii. W ocenie Wynohrad w najlepszym przypadku - zakładając przestrzeganie restrykcji przeciwepidemicznych - sytuacja epidemiczna ustabilizuje się dopiero pod koniec maja.

d48xohm

Obecnie w kraju jest prawie 317 tys. aktywnych zakażeń SARS-CoV-2, najwięcej - w Kijowie, w obwodzie odeskim i lwowskim. Piąty tydzień z rzędu w kraju rośnie liczba hospitalizacji z powodu Covid-19. Prezydent Wołodymyr Zełenski polecił opracowanie ukraińskich paszportów szczepień.

Minionej doby na Ukrainie wykryto ponad 8,3 tys. infekcji, a zmarło 178 osób. Przeprowadzono ok. 40 tys. testów, w tym ok. 24 tys. metodą PCR.

Łącznie na Ukrainie od początku pandemii potwierdzono ponad 1,65 mln infekcji, a liczba zgonów przekroczyła 32 tysiące. Jedną dawkę szczepionki otrzymało prawie 200 tys. osób.

Przeczytaj także:

Ukraina. Handlowali negatywnymi wynikami testu na COVID-19

Bielsko-Biała. "Pajace w zmowie z rządem". Przekazali karetkę na Ukrainę. Spotkała ich fala hejtu

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48xohm

Podziel się opinią

Share
d48xohm
d48xohm
Więcej tematów