Trwa ładowanie...
db2as5j

Niepokój o zdrowie Benedykta XVI. Nie jest w stanie odprawiać mszy

Benedykt XVI jest zbyt słaby, by samodzielne odprawiać msze, ale jego umysł wciąż jest sprawny - wynika z relacji biskupa, który go odwiedził. Niepokoje na temat 90-letniego papieża emeryta przybierają na sile.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benedykt XVI podczas swoich 90. urodzin w kwietniu 2017 r.
Benedykt XVI podczas swoich 90. urodzin w kwietniu 2017 r. (Forum, Fot: Media Punch/AKM-GSI)
db2as5j

"Benedykt XVI potrzebuje naszej modlitwy" - napisał w czwartek na Twitterze ks. Piotr Studnicki, były rzecznik krakowskiej Kurii. Wcześniej, podał dalej wpis mówiący o tym, że papież emeryt "jest zbyt słaby, żeby celebrować mszę".

Jego wpis wzbudził spekulacje na temat zdrowia emerytowanego biskupa Rzymu. W jakim stanie jest Benedykt XVI?

db2as5j

Najnowsze wiadomości na ten temat pochodzą od biskupa koptyjskiego kościoła katolickiego, Kyrillosa Williama Samaana, który we wrześniu odwiedził Watykan na zaproszenie Benedykta XVI, aby opowiedzieć o sytuacji chrześcijan w Egipcie. Według relacji Samaana dla szwajcarskiego portalu cath.ch, 90-latek był "osłabiony fizycznie, ale bardzo obecny intelektualnie". Miał być na bieżąco ze sprawami Kościoła i żywo zainteresowany tematem prześladowań chrześcijan, w tym ich relacjami z władzami muzułmańskimi, a także z koptami należącymi do Kościoła prawosławnego.

O stanie zdrowia Josepha Ratzingera informował również ks. Martin Bialas, który we wrześniu uczestniczył w spoktaniu byłych podopiecznych i kolegów Benedykta z czasów studiów. Bialas wyznał bawarskiej gazecie "Mittelbayerische", że Benedykt XVI nie był w stanie samodzielnie odprawić mszy. Głównym celebransem był jego sekretarz Georg Gänswein, zaś emerytowany papież całą mszę przesiedział. Portalowi Onetz, Bialas powiedział natomiast porusza się on za pomocą balkonika, ale poza tym jest zdrowy i intelektualnie sprawny.

   onetz.de
(onetz.de)

Dowodem na to może być fakt, że na początku października ukazał się nowy tekst 90-letniego duchownego. To przedsłowie do rosyjskiej wersji jego książki "Opera Omnia. Teologia litrugii". Benedykt XVI stwierdził w nim, że "najgłębsza przyczyna kryzysu Kościoła leży w ukrywaniu priorytetu Boga w liturgii".

Rozmówca WP w Watykanie stwierdził, że nic więcej na temat stanu zdrowia papieża emeryta nie wiadomo. To samo usłyszeliśmy od o. Stanisława Tasiemskiego, dominikanina i wiceprezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

- Wiem jedynie, że Benedykt XVI jest w stanie pracować intelektualnie, ale ciało jest słabe - mówi WP duchowny.

db2as5j

Podziel się opinią

Share
db2as5j
db2as5j
Więcej tematów