PolskaNiepełnosprawni: dostosujcie dla nas lokale wyborcze

Niepełnosprawni: dostosujcie dla nas lokale wyborcze

Przedstawiciele środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne zaapelowali w sejmie do władz samorządowych, aby dostosowały lokale wyborcze do ich potrzeb.

Poseł Sławomir Piechota (PO) - który sam porusza się na wózku inwalidzkim - ocenił, że konieczne jest zwiększenie dostępności niepełnosprawnych do wyborów poprzez stworzenie "lokali bez barier". Piechota zaapelował do władz samorządowych, aby w mediach opublikowały listę lokali wyborczych przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jak poinformował, obecnie zaledwie jedna czwarta lokali wyborczych jest dostępnych dla niepełnosprawnych.

- W dniu wyborów dowód osobisty nie gwarantuje mi prawa głosu, tak jak 4 milionom niepełnosprawnych Polaków, bo nie możemy wejść do lokalu wyborczego, wielu z nas nie ma szans wyjść z domu - powiedział poseł PO. Piechota zaprezentował pierwszą w Polsce ulotkę wyborczą w alfabecie Braille'a.

Szef mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych Sylwester Peryt podkreślił, że informacja o wyborach powinna być dostępna dla wszystkich grup niepełnosprawnych, również niewidomych.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, Marek Plura (PO) przypomniał, że do czwartku osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o głosowanie w eurowyborach w takim lokalu wyborczym, który jest dostosowany do ich potrzeb.

Zdaniem Plury, takie lokale powinny być zaznaczone na obwieszczeniach wyborczych. Spis lokali dostępnych dla osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej rel="nofollow">www.pkw.gov.pl.

Przypomniał też, że gminy mają obowiązek zapewnienia osobom niepełnosprawnym transportu do lokali wyborczych, a numery telefonów, pod którymi można zgłosić potrzebę dojazdu, powinny być umieszczone na głównych stronach internetowych urzędów gmin oraz na obwieszczeniach wyborczych.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski przypomniał z kolei, że sejm uchwalił nowelę ordynacji wyborczej do PE, która przewidywała m.in. możliwość głosowania przez tzw. pełnomocnika wyborczego. Jednak, jak dodał, prezydent Lech Kaczyński przesłał tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło artykułu:PAP
wyborygłosowanieniewidomi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)