Trwa ładowanie...
d2rsipw

Nieoficjalnie: Rząd za powrotem 18 maja fryzjerów i kosmetyczek do pracy

Jak ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska, podczas poniedziałkowego rządowego zespołu zarządzania kryzysowego przyjęto rekomendacje powrotu fryzjerów i kosmetyczek do pracy. Miałoby to się stać 18 maja. Za takim rozwiązaniem, z uwzględnieniem procedur bezpieczeństwa, opowiadał się premier Mateusz Morawiecki. Warunkiem poluzowania jest liczba nowych zakażeń - jeśli statystyki pójdą w górę, zakłady będą zamknięte dłużej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fryzjerzy po powrocie do pracy będą musieli przestrzegać rządowych zaleceń
Fryzjerzy po powrocie do pracy będą musieli przestrzegać rządowych zaleceń (PAP)
d2rsipw

Fryzjerzy mieliby wrócić do pracy od 18 maja czyli w następny poniedziałek. W zakładzie fryzjerskim mogłaby przebywać tylko jedna osoba. Wykluczone byłyby kolejki oczekujących na strzyżenie, układanie czy farbowanie włosów. Zakłady musiałyby być dezynfekowane po wizycie każdego klienta. Na strzyżenie nie można wejść z ulicy. Z naszych informacji wynika, że wszyscy mieliby być w maseczkach. Wizyty realizowane byłyby tylko i wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji.

Obostrzenia będą dotyczyły również zakłady kosmetyczne. W tym przypadku, będzie stosowana zasada, by między stanowiskami pracy i pracownikami , którzy obowiązkowo będą musieli być w maseczkach, przyłbicach i rękawiczkach - będzie musiał być zachowany odstęp 1,5 metra. Gabinety kosmetyczne również będą musiały być dezynfekowane.

Zobacz też: Jest reakcja na słowa Piotra Glińskiego o narzekaniu na sytuację finansową

Szczegółowe wytyczne rząd ustalał z przedstawicielami branży fryzjerskiej i kosmetycznej.Mówiła o tym w poniedziałkowym programie Money.pl "To się liczy" wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Wytyczne będziemy publikować na stronach ministerstwa rozwoju. W tym tygodniu będzie się można z nimi zapoznać - zapewniła minister Jadwiga Emilewicz. Ujawniła również, że będą protokoły dotyczące dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych, procedur po wyjściu klienta, a także przygotowania stanowisk.

d2rsipw

"Mamy świadomość trudności, z jakimi zmaga się branża beauty, która obejmuje usługi kosmetyczne i fryzjerskie, w dobie pandemii COVID-19. Dlatego odbyliśmy serię spotkań podsumowujących kilkutygodniowy dialog z jej przedstawicielami. Chcemy, aby wytyczne i nowe zasady funkcjonowania nie generowały znaczących kosztów dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich, a jednocześnie zapewniały bezpieczeństwo ich klientom – czytamy w komunikacie resortu rozwoju.

Rząd na każdym kroku podkreśla, że otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych ma nastąpić pod warunkiem, jeśli nie nastąpi nagły wzrost zakażonych koronawirusem. - Wszystko zależeć będzie od danych dotyczących liczby zachorowań i oceny dyscypliny społecznej. W związku z planami łagodzenia obostrzeń analizowana jest sytuacja epidemiologiczna w kraju i zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to warunek tego, byśmy mogli zdejmować ograniczenia - mówił w Polskim Radiu Piotr Müller, rzecznik rządu.

Według rządowych danych, na koniec marca 2020 r. 87 505 podmiotów gospodarczych deklarowało prowadzenie działalności zaliczanej do kategorii "Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne". Stanowią one blisko 2,2% ogólnej liczby podmiotów gospodarki narodowej znajdujących się w rejestrze REGON. Spośród nich aż 99,6% stanowią mikrofirmy.

Według wcześniejszych informacji, ogłoszenie poluzowania obostrzeń będzie również dotyczyć lokali gastronomicznych. Ale z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że przedstawiciele rządu pracują jeszcze w tym temacie nad szczegółami. W przypadku restauracji już wcześniej mówiło się, że na początek otwarte byłyby lokale, które posiadają tzw. letnie ogródki. Musiałaby być też zmniejszona liczba gości w sali, odpowiednie odstępy między gośćmi, obowiązek dezynfekcji stolików itd.

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego ma obradować również we wtorek. Szczegóły odmrażania trzeciego etapu gospodarki, opinia publiczna ma poznać w połowie tego tygodnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2rsipw

Podziel się opinią

Share
d2rsipw
d2rsipw
Więcej tematów