Nieoficjalnie: posłanka Hanna Gill-Piątek zrezygnuje z członkostwa w klubie Lewicy
Posłanka Hanna Gill-Piątek ma w tym tygodniu opuścić klub parlamentarny Lewicy i zrezygnować z członkostwa w partii Wiosna Roberta Biedronia - dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska. Według naszych informacji, Gill-Piątek może podjąć współpracę z ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni. Szczegóły mamy poznać we wtorek 8 września na konferencji prasowej.
07.09.2020 | aktual.: 07.09.2020 11:17
Hanna Gill-Piątek zadebiutowała jako posłanka w październiku 2019 r. (zdobyła 15 tys. głosów z drugiego miejsca na liście w Łodzi), gdy koalicja Lewicy (SLD, Wiosny i Razem) wróciła do parlamentu.
Wcześniej Gill-Piątek była koordynatorką nowo powstałej partii Wiosna Roberta Biedronia na okręg piotrkowski. Zanim politycznie związała się z Biedroniem, Gill-Piątek przez wiele lat była członkinią Partii Zieloni.
Hanna Gill-Piątek może zawiązać współpracę z ruchem Szymona Hołowni
W kampanii prezydenckiej w 2020 roku Gill-Piątek pracowała w sztabie Roberta Biedronia. Kandydat na głowę państwa z ramienia Lewicy widział ją nawet w funkcji szefowej sztabu wyborczego, ostatecznie szefem jego kampanii został polityk SLD Tomasz Trela (kulisy tej zmiany opisywaliśmy TUTAJ).
Biedroń w wyborach prezydenckich otrzymał 2,2 proc. - było to poparcie o sześć razy mniejsze niż Szymona Hołowni, z którego ruchem - jak wynika z naszych informacji - może już wkrótce związać się Hanna Gill-Piątek.
Nieoficjalnie słyszymy, że posłanka Lewicy niedawno spotkała się z Hołownią. - Rozmowa była obiecująca, Szymon z Hanną nadają na podobnych falach - przekonują nasi informatorzy. Punkty wspólne? Program dotyczący mieszkalnictwa, pomoc najsłabszym, ekologia. - Jest wiele tematów, które ich łączą - słyszymy.
Jeden z rozmówców zauważa: - Gdyby Gill-Piątek i Hołownia zdecydowali się współpracować, to ruch Polska 2050 miałby w Sejmie swoją pierwszą przedstawicielkę. Hanka mogłaby pomóc w przeciągnięciu na stronę inicjatywy Hołowni innych parlamentarzystów.
Według naszych informacji, Gill-Piątek podjęła już ostateczną decyzję o opuszczeniu klubu Lewicy, z którym nie jest w stanie dłużej współpracować. - Hanka przestała się tam realizować, nie ma w tym klubie przestrzeni do działania - słyszymy od jej współpracowników.
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i rzeczniczka tej formacji Anna-Maria Żukowska twierdzą, że nic nie wiedzą o odejściu Hanny Gill-Piątek. Ona sama - jak słyszymy - nie odpisuje na SMS-y od koleżanek i kolegów z klubu. Jej współpracownicy zapewniają, że Gill-Piątek głos w tej sprawie zabierze w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu godzin. Ma się to stać na konferencji prasowej we wtorek 8 września.
Hanna Gill-Piątek. Społeczniczka i aktywistka miejska
Hanna Gill-Piątek od lat jest społeczniczką. Była działaczką Kongresu Ruchów Miejskich i członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet.
Jest autorką happeningów i akcji artystycznych, np. Marszu Tyłem w obronie tolerancji, organizowanego z Joanną Rajkowską na Festiwalu Malta w 2010 r. W 2017 na trzy dni zamieszkała w kontenerze postawionym w centrum Szczecina, aby zwrócić uwagę na los osób po eksmisjach.
Hanna Gill-Piątek wraz ze słynną działaczką "Solidarności" Henryką Krzywonos napisała książkę pt. "Bieda. Przewodnik dla dzieci", uznaną za książkę dekady akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Gill-Piątek dostała za nią nominację do "Okularów Równości" przyznawanych przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.
W Sejmie - jako posłanka - została członkinią Komisji Finansów Publicznych, działającej w jej ramach Podkomisji stałej ds. monitorowania systemu podatkowego, a także Komisji Infrastruktury oraz Podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Gill-Piątek została też m.in. wiceprzewodniczącą Parlamentarnego Zespołu do spraw Polityki Migracyjnej i Integracyjnej, członkinią Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym oraz przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Miast.
Gill-Piątek jest jedną z liderek w Sejmie, jeśli chodzi o liczbę interpelacji wystosowanych do ministerstw i urzędów (ponad 800 przygotowanych i skierowanych interpelacji). Była autorką licznych poprawek do tarczy antykryzysowej.
Kilka tygodni temu z jej inicjatywy rząd PiS doprowadził do sprowadzenia do Polski Wojciecha Ilkiewicza, Polaka przebywającego do niedawna w stanie śpiączki na terenie Chin.
O swoich politycznych planach Gill-Piątek ma oficjalnie poinformować wkrótce. Na razie posłanka nie chce komentować naszych doniesień.