Trwa ładowanie...
d2lkq9t

Nieoficjalnie: godło Polski do zmiany. Prezydent z własną flagą?

Biały orzeł z godła Polski zmieni swój wygląd. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyspieszyły prace nad korektami symboli narodowych. Zmiany miałyby zostać wprowadzone jednak dopiero po wyborach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Godło Polski do zmiany. Prezydent zyska flagę
Godło Polski do zmiany. Prezydent zyska flagę (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2lkq9t

Nad projektem zmian wyglądu symboli narodowych resort kultury pracował już w poprzedniej kadencji. Ministerstwo twierdzi, że ustawa z projektem korekt nie jest jeszcze gotowa, ale "Rzeczpospolita" podaje, że dokument jest już przygotowany, a politycy Prawa i Sprawiedliwość sami napisali o tym wprost w programie przed jesiennymi wyborami do Sejmu.

Projekt zostać ma przedstawiony po wyborach prezydenckich i wtedy szybko przyjęty przez parlament - twierdzi dziennik. Ułatwić ma to niewielki koszt przygotowywanych zmian.

Gazeta wyjaśnia, że korekty obejmą m.in. wygląd orła w godle Polski. Będzie miał całe złote nogi, a nie tylko szpony, pojawią się prześwity w koronie, a skrzydła staną się swoimi lustrzanymi odbiciami.

d2lkq9t

Z ustaleń "Rz" wynika, że w projekcie resortu prof. Piotra Glińskiego nie ma zapisu o krzyżu w tarczy herbowej godła, o co wnioskować miała część członków działającej przy MSWiA Komisji Heraldycznej.

Zobacz też: Nieobecny Jarosław Kaczyński. "To źle się skończy dla PiS"

Przeczytaj też: Były ambasador RP na Ukrainie ujawnia list do Andrzeja Dudy. Pisze o "niezręcznej sytuacji"

Określony ma zostać natomiast precyzyjnie odcień czerwieni na fladze i tarczy godła, który w obecnej ustawie nie jest podany w jasny sposób.

d2lkq9t

Zgodnie z planami ministerstwa ma to być karmazyn. Aby dokładnie wskazać kolor, MKiDN miało zamówić również gotowe pliki graficzne.

Godło Polski do zmiany. Flaga dla prezydenta

Skąd jednak zapowiedź zaprezentowania ustawy dopiero po wyborach prezydenckich? Oficjalnie resort tłumaczy to koniecznością konsultacji dotyczących m.in. czasu potrzebnego na wdrożenie zapisów dokumentu.

d2lkq9t

Inicjatorzy zmian mogą jednak obawiać się kontrowersji ws. przyznania własnej flagi prezydentowi. Chorągiew Rzeczypospolitej - podobnie jak w okresie międzywojennym - miałaby zawierać postać orła na czerwonym prostokącie z dwoma obwódkami. Warto zaznaczyć, że polski prezydent jest jednym z niewielu, który nie ma swojej flagi. Byłaby wznoszona w miejscu przebywania głowy państwa.

- Dyskusja na ten temat trwa od dawna. Nasze godło nie spełnia wymagań heraldycznych. Na przykład jest niesymetryczne - mówił we wtorek rano rzecznik rządu Piotr Mueller, pytany w Polsat News o projekt ustawy ws. symboli narodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lkq9t

Podziel się opinią

Share

d2lkq9t

d2lkq9t
Więcej tematów