Trwa ładowanie...
d44tbm0

Niemiecki rząd nie chce płacić odszkodowań Polsce. "Nadal świadczymy zadośćuczynienie za nazistowskie krzywdy"

- Kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana, prawnie i politycznie - powiedziała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer. To odpowiedź na zarzuty Antoniego Macierewicza. Szef MON we wtorek uznał, że "Niemcy winne są Polsce reparacje".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik rządu Steffen Seibert i jego zastępca Ulrike Demmer
Rzecznik rządu Steffen Seibert i jego zastępca Ulrike Demmer (PAP)
d44tbm0

- Niemcy oczywiście poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową. Wypłaciły reparacje w znacznej wysokości za ogólne szkody wojenne, także dla Polski, i nadal świadczą zadośćuczynienie za nazistowskie krzywdy - powiedziała zastępca rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.

Na cotygodniowym spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie zastępca rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer powiedziała, że rząd Niemiec nie otrzymał od strony polskiej żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie reparacji, do którego mógłby się ustosunkować.

Jarosław Kaczyński zapowiada dekoncentracja mediów. Co może zrobić PiS?

- Kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana, prawnie i politycznie. W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała - wyjaśniła.

d44tbm0

W Sejmie powstanie analiza

- Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec - poinformował w środę poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza powinna być gotowa na 11 sierpnia.

Kwestię reparacji od Niemiec poruszył we wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje – stwierdził. I dodał, że na początku lat 2000 zajmował się tą sprawą. - Przedstawialiśmy dokumenty wtedy jeszcze, gdy kierowałem Ruchem Katolicko-Narodowym i takie koło istniało w Sejmie, wraz z moimi współpracownikami przedstawialiśmy dokumentację - przypomniał Antoni Macierewicz.

- Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD – powiedział minister obrony.

- Niemcy w tej sprawie jedyne, co mogą zrobić, to próbować zadośćuczynić i spłacać straszliwy dług, jaki zaciągnęli wobec narodu polskiego i wobec ludzkości swoim zachowaniem i to jest jedyne, co mogą zrobić - stwierdził Antoni Macierewicz.

Mówił o tym również Kaczyński

d44tbm0

Na początku lipca temat odszkodowań za II wojnę światową poruszał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Layer 1

Nasi krytycy z Zachodu powinni pamiętać, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się niemieckiemu hitleryzmowi.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

- Czy otrzymaliśmy coś za te gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś? Nie! - grzmiał Kaczyński. - Czy wobec tego, historycznie rzecz biorąc, nie mamy pewnych moralnych praw? - dodawał. Zaznaczył później, że Niemcy i Austria mają wobec Polski ogromne i nieuregulowane zobowiązania, które wciąż są aktualne.

d44tbm0

Podziel się opinią

Share
d44tbm0
d44tbm0
Więcej tematów