Trwa ładowanie...
d4gb281

Niemiecki kontrwywiad zdemaskował 20 islamistów w szeregach Bundeswehry

• Funkcjonariusze MAD sprawdzają 60 dalszych przypadków żołnierzy
• Niemiecki minister obrony zapowiada większą kontrolę rekrutów
• Bundestag ma zająć się odpowiednią ustawą w przyszłym tygodniu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(AFP, Fot: Lionel Bonaventure)
d4gb281

Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD zdemaskował 20 islamistów w Bundeswehrze - podały w sobotę gazety należące do grupy medialnej Funke. Minister obrony Ursula von der Leyen zapowiada wprowadzenie kontroli dla wszystkich kandydatów do służby wojskowej.

Funkcjonariusze MAD sprawdzają 60 dalszych przypadków żołnierzy, co do których istnieje podejrzenie o sympatie dla radykalnego islamu.

Zdaniem kontrwywiadu środowiska islamistyczne popierają służbę swoich sympatyków w armii, co umożliwia im naukę w obchodzeniu się z bronią. MAD ocenia, że zdecydowani na stosowanie przemocy ekstremiści mogą przeniknąć do armii.

d4gb281

Zgodnie z decyzją ministerstwa obrony od lipca 2017 roku każdy kandydat do służby wojskowej ma zostać "prześwietlony" pod kątem ewentualnego zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Bundestag ma zająć się odpowiednią ustawą w przyszłym tygodniu. Będzie to oznaczało konieczność przeprowadzenia dodatkowych 20 tys. kontroli rocznie.

Autorzy projektu ustawy zwracają uwagę, że środowiska islamistyczne próbują umieścić swoich ludzi wśród kandydatów do ograniczonej czasowo służby w Bundeswehrze, podczas której uczą się posługiwać bronią.

W Niemczech zawieszono powszechny obowiązek służby wojskowej. Bundeswehra jest obecnie armią zawodową. W związku z planami zwiększenia liczebności wojska, resort zabiega intensywnie o nowych rekrutów.

d4gb281

Podziel się opinią

Share

d4gb281

d4gb281
Więcej tematów