Trwa ładowanie...

Niemiecki dziennikarz: Jeszcze Polska nie zginęła

Publicysta Henryk Broder zarzucił niemieckim Zielonym na łamach dziennika "Die Welt" megalomanię wobec Polski. Poradził też partii, by krytykując polskie władze, nie zapominała o niemieckich zbrodniach.

Share
Niemiecki dziennikarz: Jeszcze Polska nie zginęła
Źródło: PAP, Fot: DPA/Susannah V. Vergau
d32qp7o

Niemiecka partia Zieloni zabiega w Brukseli o zablokowanie reform sądownictwa w Polsce uważając, że zagrażają one niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zieloni z Niemiec skierowali do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa list, w którym domagają się zastosowania "przyspieszonego postępowania” wobec Polski.

W opublikowanym na łamach "Die Welt" komentarzu Broder przypomina, że w wyborach parlamentarnych do Bundestagu Zieloni zdobyli zaledwie 8,9 proc. głosów i są obecnie najmniejszym klubem parlamentarnym, co nie przeszkadza im zachowywać się tak, jakby wysoko wygrali wybory.

d32qp7o

"W psychiatrii takie postępowanie nazywa się 'megalomanią', będącą formą manii charakteryzującej się przecenianiem własnej osoby" - pisze Broder.

Zobacz także: Joanna Szczepkowska: mówią mi, że komunizm się nie skończył

Polska suwerenna

Przechodząc do listu dotyczącego Polski, publicysta podkreśla, że Polska jest nadal "suwerennym krajem z pochodzącym z wolnych wyborów parlamentem i własnym rządem oraz własną walutą - złotym". Zaznacza też, że Unia Europejska nie jest państwem federalnym, lecz "wspólnotą roboczą suwerennych państw".

Broder zwraca uwagę, że to, czy Unia jest podmiotem prawa międzynarodowego i posiada osobowość prawną, nie jest jeszcze ostatecznie wyjaśnione.

Korepetycje z historii

"Zieloni przyjaciele UE powinni właściwie o tym wiedzieć" - zauważa Broder, radząc im ponadto, by poczytali trochę o polskiej historii. "Na przykład o latach 1939-1945, gdy w Polsce przeprowadzano wiele 'przyspieszonych postępowań' zakończonych śmiercią tysięcy polskich obywateli” - tłumaczy publicysta

d32qp7o

"Kochani Zieloni, wstrzymajcie na chwilę oddech i nauczcie się na pamięć tych słów: Jeszcze Polska nie zginęła" - stwierdza na zakończenia komentarza w "Die Welt" Broder.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32qp7o

Podziel się opinią

Share
d32qp7o
d32qp7o
Więcej tematów