Trwa ładowanie...

Niemcy zwróciły szczątki 27 osób - ofiar wielkiego ludobójstwa w Namibii

Niemcy zwróciły Namibii szczątki 27 osób, w tym 19 czaszek. Po ponad stu latach wreszcie spoczną w kraju.

Share
Niemcy zwróciły szczątki 27 osób - ofiar wielkiego ludobójstwa w Namibii
Źródło: iStock.com
d1jl29s

Niemcy – zwrócenie szczątków Namibii

Delegacja z Namibii objęła już pieczę nad szczątkami poległych podczas ludobójstwa ludów Namaqua i Herero. Wiadomo, że na początku XX wieku siły kolonialne Cesarstwa Niemieckiego brutalnie stłumiły powstanie, niemalże całkowicie wybijając lud hero. Straszliwą zbrodnie okrzyknięto „pierwszym ludobójstwem XX wieku”, określanych przez wielu jako preludium następnych mordów (w tym również Holocaustu).

Wybite przez cesarskie wojska ciała niektórych ofiar sprowadzono wówczas do Niemiec, w celu przeprowadzenia pseudonaukowych badań. Szkielety przez ponad sto lat leżały w magazynach różnych szpitalu, muzeów i uniwersytetów. Teraz Niemcy wreszcie zdecydowały się je zwrócić. Mowa konkretnie o szczątkach 27 osób – w tym 19 czaszkach, pięciu pełnych szkieletach oraz licznych fragmentach kości i skóry.

Służące niegdyś do pseudonaukowych badań próbki, miały służyć Niemcom do udowodnienia „wyższości rasowej” białych Europejczyków nad ciemnoskórymi mieszkańcami Afryk. Kilkadziesiąt lat później naziści przeprowadzali podobne eksperymenty. Tym razem jednak ich ofiarami padli Żydzi.

d1jl29s

Gest, który powinni wykonać już dawno

W jednym z berlińskich kościołów odbyła się z tej okazji wyjątkowa uroczystość. Wystawiono wówczas trumnę okrytą flagą Namibii i dwie umieszczone w szklanych gablotkach czaszki. W swoim przemówieniu luterański biskup Petra Bosse-Huber przyznał, że zwrócenie czaszek to gest, który powinni wykonać już dawno.

Wiadomo, że Niemcy już po raz trzeci zwrócili znajdujące się na terenie ich kraju pamiątki ludobójstwa. W 2012 roku ze szpitala w Berlinie przekazano 20 czaszek, a w 2014 szpital i uniwersytet we Fryburgu oddały 32 czaszki i szkielety.

Ludobójstwo ludów Hero i Namaqua

Należy podkreślić, że ludobójstwo dokonane przez cesarskie Niemcy stanowiło reakcję władz kolonialnych na powstanie tych ludów w dawnej kolonii położonej na terenie dzisiejszej Namibii. Oszacowano, że w latach 1904-1908 zabito od 24 do nawet 100 tys członków ludu Herero, co w efekcie doprowadziło do niemal całkowitego jego wybicia. Ocalało jedynie ok. 15 tysięcy osób. Wymordowano również 10 tysięcy ludzi Namaqua.

d1jl29s

Podziel się opinią

Share
d1jl29s
d1jl29s
Więcej tematów