Trwa ładowanie...

Niemcy zamroziły dostawy Taurusów. Fiński generał: "Żałosne. Putin decyduje"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wstrzymał wysłanie na Ukrainę precyzyjnych rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Tłumaczy się obawą, że będzie to wymagać operacji naziemnych od niemieckich techników, co mogłoby przybliżyć Berlin do bezpośredniej konfrontacji z Rosją.

Pekka Toveri; Olaf ScholzPekka Toveri; Olaf ScholzŹródło: EAST_NEWS
d1cku5c
d1cku5c

Niemieccy urzędnicy przekazali, że niemiecki rząd zasadniczo zatwierdził dostawę rakiet Taurus, ale kanclerz Olaf Scholz wstrzymał realizację decyzji ze względu na obawy, że niemiecki personel będzie musiał udać się na Ukrainę, aby pomóc w serwisowaniu i obsłudze skomplikowanej broni - donosi "The Wall Street Journal".

Scholz uważa, że ​​przeniesienie personelu wojskowego do strefy działań wojennych wymagałoby głosowania parlamentu - twierdzą urzędnicy z Berlina. Niemiecki kanclerz obawia się także, że takie posunięcie mogłoby wciągnąć Niemcy głębiej w konflikt, co mogłoby skutkować bezpośrednią konfrontacją z Rosją. Jego decyzja spotkała się z jednak z krytyką na własnym podwórku - pisze "WSJ".

- Kanclerz musi zakończyć blokadę dostaw Taurusa - powiedział Anton Hofreiter, poseł Partii Zielonych. - Wahania i techniczne wymówki jedynie wzmacniają wiarę Władimira Putina, że ​​nadal może wygrać, a to tylko przedłuża wojnę" - dodał polityk.

d1cku5c

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkie odkrycie na dnie morza. Przeleżał tak 90 lat

Ostrymi słowami skomentował sytuację również fiński polityk Pekka Toveri, emerytowany generał, były szef wywiadu wojskowego.

"Refleksyjna kontrola Rosjan gryzie Niemców. Putin decyduje, w jaki sposób Niemcy wspierają Ukrainę. Żałosne" - napisał krótko w poście na platformie X (dawniej Twitter).

Nawet jeśli Niemcy się zgodzą, zasięg broni zostanie skrócony

Rzecznik Scholza powiedział jednak, że nie ma planu rychłej dostawy Taurusa.

d1cku5c

Niemieccy urzędnicy powiedzieli, że jeśli Taurus zostanie zatwierdzony, zasięg rakiety zostanie skrócony, aby zminimalizować ryzyko użycia go do uderzenia w Rosję. Nie jest jasne, czy Berlin pozwoliłby Kijowowi na ataki na cele na okupowanym Krymie.

Nawet jeśli Taurus zostanie wkrótce zatwierdzony, rozmieszczenie tej broni na Ukrainie może zająć znacznie więcej czasu. Dzieje się tak dlatego, że ukraińska flota samolotów bojowych z czasów radzieckich musiałaby zostać zmodernizowana, aby móc przenosić rakietę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cku5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1cku5c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj