Trwa ładowanie...
migranci
PAB
27-09-2023 17:39

Niemcy zmieniają zasady na granicy. Drastyczny wzrost zatrzymanych osób

Niemcy zapowiadają wprowadzanie elastycznych kontroli przy granicy z Polską. Statystyki pokazują, że liczba osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-niemiecką drastycznie wzrosła w tym roku.

Grupa Syryjczyków przechwycona przez policję w ForstGrupa Syryjczyków przechwycona przez policję w ForstŹródło: Licencjodawca
djfuaas
djfuaas

Niemcy zapowiedziały w środę wprowadzenie środków kontroli na granicach z Polską i Czechami. Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser zadeklarowała, że nie planuje obecnie wprowadzenia stałych punktów kontroli na granicach z Czechami i Polską, tak jak ma to miejsce w przypadku granicy niemiecko-austriackiej.

Minister wyjaśniła, że elastyczne kontrole są skutecznym środkiem w walce z przemytem ludzi, nie wpływając przy tym negatywnie na życie codzienne osób, dojeżdżających np. do pracy w strefie przygranicznej.

- Teraz musimy zobaczyć, jaki efekt przyniosą te dodatkowe kontrole - stwierdziła Faeser, zapowiadając, że "nie wyklucza kategorycznie" wprowadzenia w późniejszym czasie kontroli stacjonarnych, o które trzeba zawczasu wystąpić do Komisji Europejskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Do Niemiec ich", "sprzedali Polskę". Seniorzy z Warszawy dosadnie przed wyborami

Kontrole na granicach to skutek wzrostu liczby osób ubiegających się o azyl na terenie Niemiec. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku niemiecka policja wykryła blisko 70 753 nielegalnych wjazdów do tego kraju. Tymczasem w całym ubiegłym roku było to 91 986 przekroczeń. W 2021 roku nielegalnie granicę próbowało przekroczyć 57 637 osób.

djfuaas

Głównymi krajami pochodzenia migrantów są Syria, Afganistan, Turcja i Irak. W tym samym okresie o azyl w Niemczech wystąpiło ponad 204 tys. osób – to o 77 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ile osób zatrzymano na granicy z Polską?

Jak wylicza TVN24, opierając się na danych niemieckiej policji, wzrost widoczny jest także na granicy Niemiec z Polską. W 2021 roku zatrzymano tu 14 679 osób, w 2022 roku 15 198, a od stycznia do sierpnia 2023 roku już 19 121 osób.

Dla porównania, polska Straż Graniczna podała, że od stycznia do czerwca tego roku zatrzymała zaledwie 870 cudzoziemców, którzy chcieli nielegalnie przekroczyć granicę z Niemcami.

djfuaas

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej

Tylko w sierpniu do Niemiec dotarło 15 tys. migrantów. Nie ma złudzeń - ten rekord zostanie zaraz pobity. Są o tym też przekonani policjanci, z którymi reporter WP był na granicy polsko-niemieckiej.

Czytaj także:

Źródło: PAP, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djfuaas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djfuaas
Więcej tematów