Trwa ładowanie...
niemcy

Niemcy wprowadzą limit uchodźców. Porażka Angeli Merkel

Ograniczenie liczby osób starających się o azyl i uchodźców przyjmowanych przez Niemcy do 200 tys. rocznie - tak ustalili przywódcy CDU i CSU po wielogodzinnych negocjacjach. Ograniczenie nie dotyczy zasady swobody poruszania się w UE ani migracji zarobkowej.

Share
Niemcy wprowadzą limit uchodźców. Porażka Angeli MerkelŹródło: Forum, fot: REUTERS/Fabrizio Bensch
d2yygpo

O wypracowaniu wspólnego stanowiska na rozmowy o utworzeniu rządu koalicyjnego z FDP i Zielonymi poinformowały telewizja publiczna ARD i agencja dpa, powołując się na anonimowych uczestników rozmów w Berlinie.

Zdaniem komentatorow przyjęte rozwiązanie można uznać za sukces szefa CSU Horsta Seehofera, który od dwóch lat domagał się ustalenia limitu imigrantów przyjmowanych przez Niemcy. Kanclerz Angela Merkel była przeciwna, argumentując, że taki limit jest sprzeczny z niemiecką konstytucją i prawem międzynarodowym.

Zobacz też: Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

Merkel omawiała szczegóły kompromisu z szefem MSW Thomasem de Maiziere. - Chodzi o to, by zapewnić wprowadzenie uzgodnień w życie - powiedziało źródło dpa. Elementem kompromisu jest gwarancja, że żadna osoba, która dotrze do Niemiec i poprosi o azyl, nie zostanie zawrócona z granicy. Każdy, kto o to wystąpi będzie miał prawo liczyć na wdrożenie postepowania azylowego.

d2yygpo

Szefowa berlińskiej redakcji ARD Tina Hassel wyjaśniła, że ograniczenia dotyczą przede wszystkim uchodźców, którzy nie kwalifikują się do azylu politycznego i nie podlegają przepisom konwencji genewskiej o uchodźcach. Roczny kontyngent tej grupy migrantów będzie uzależniany od aktualnej sytuacji w Niemczech.

Osobna ustawa ustali kryteria i liczbę migrantów pragnących podjąć w Niemczech pracę zarobkową.

Zwrot w prawą stronę?

Blok partii chadeckich CDU/CSU wygrał dwa tygodnie temu wybory do Bundestagu. Chrześcijańscy demokraci zdobyli jednak 8,5 pkt. proc. mniej niż cztery lata temu, a uzyskany obecnie wynik - 33 proc. - jest najgorszy od 1949 roku. Chadecy stracili ponad milion wyborców na rzecz prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD)
. By ich odzyskać, kierownictwo CSU domaga się zwrotu partii chadeckich na prawo. Merkel, która jest równocześnie szefową CDU, jest temu przeciwna.

Przed rozpoczęciem spotkania prasa opublikowała 10-punktowy program CSU zawierający postulaty mające wzmocnić konserwatywny i prawicowy profil chadecji. Autorzy domagają się silnego państwa, ograniczenia migracji i "zdrowego patriotyzmu". Krytykują dominację lewicowego pokolenia roku 1968. "Bycie konserwatystą jest znów sexy" - czytamy na zakończenie tez.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2yygpo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yygpo
d2yygpo
Więcej tematów