Trwa ładowanie...
d2wtgu9

Wolna Partia Demokratyczna - FDP

Członkowie, liderzy, sondaże
wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Wolna Partia Demokratyczna (Freie Demokratische Partei), czyli FPD, to pozaparlamentarna, niemiecka partia polityczna postulująca liberalizm. FDP zostało powołane w 1948 roku jako ugrupowanie jednoczące ówczesne niemieckie partie liberalne. Jego pierwszym przewodniczącym był Theodor Heuss, a funkcję lidera pełni obecnie Christian Lindner.

Wolna Partia Demokratyczna – program

Członkowie Wolnej Partii Demokratycznej postulują przede wszystkim idee liberalizmu oraz liberalizmu klasycznego, tzn. uważają, że ingerencja państwa w życie i działalność obywateli powinna być ograniczona do minimum, a ludzie powinni mieć wolność postulowania swojego światopoglądu. Idee te, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, wyrażają się między innymi w zachęcaniu przedsiębiorców do inwestowania w Niemczech w celu tworzenia miejsc pracy w sektorze prywatnym, a także w postulowaniu ograniczenia biurokracji państwowej, likwidacji subwencji, uproszczenia systemu podatkowego. Ponadto FDP opowiada się za ograniczaniem świadczeń socjalnych i częściową prywatyzacją służby zdrowia oraz szkolnictwa, co odciążyłoby budżet państwa.

Członkowie i zwolennicy FDP uważają także, że małżeństwa heteroseksualne nie są związkami nadrzędnymi ani lepszymi od związków homoseksualnych. Ludzie więc, niezależnie od orientacji seksualnej, powinni mieć takie same prawa i obowiązki wobec państwa.

Poglądy członków oraz zwolenników Wolnej Partii Demokratycznej generalnie dzielą się na dwa kierunki: konserwatywny liberalizm oraz lewicowy liberalizm. Konserwatyści kładą głównie nacisk na wolność gospodarczą, lewicowi liberałowie natomiast kładą nacisk na prawa obywatelskie.

Wolna Partia Demokratyczna – zarząd, przynależność, struktura

Zarząd Wolnej Partii Demokratycznej składa się z:

  • przewodniczącego: Christian Lindner;
  • sekretarza generalnego: Nicola Beer;
  • wiceprzewodniczących: Wolfgang Kubicki, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Katja Suding;
  • sekretarza krajowego: Marco Buschmann;
  • skarbnika: Hermann Otto Solms.

Partia jest podzielona na 16 stowarzyszeń regionalnych, np. stowarzyszenie regionalne w Skasonii, w Bawarii, w Turyngii itp, a każde z nich ma swojego przewodniczącego. FDP obecnie liczy ok. 58 tys. członków, z czego 22,8 proc. stanowią kobiety. W Parlamencie Europejskim należy do ugrupowania Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, reprezentuje ją tam trzech europosłów.

Do Wolnej Partii Demokratycznej należy również ugrupowanie Młodzi Liberałowie (Junge Liberale), którego członkami mogą zostać osoby od 14 roku życia.

Przewodniczący Wolnej Partii Demokratycznej

  • Theodor Heuss (1948–1949);
  • Franz Blücher (1949–1954);
  • Thomas Dehler (1954–1957);
  • Reinhold Maier (1957–1960);
  • Erich Mende (1960–1968);
  • Walter Scheel (1968–1974);
  • Hans-Dietrich Genscher (1974–1985);
  • Martin Bangemann (1985–1988);
  • Otto Graf Lambsdorff (1988–1993);
  • Klaus Kinkel (1993–1995);
  • Wolfgang Gerhardt (1995–2001);
  • Guido Westerwelle (2001–2011);
  • Philipp Rösler (2011–2013);
  • Christian Lindner (od 2013).
d2wtgu9
Wolna Partia Demokratyczna - FDP
Główna siedziba

Berlin

Rok założenia

1948

Cele

- częściowa prywatyzacja służby zdrowia oraz szkolnictwa,
- wolność gospodarcza,
- ograniczenie biurokracji,
- uproszczenie systemu podatkowego,
- zapewnienie wolności i równości wszystkich grup społecznych,
- ograniczenie świadczeń socjalnych,
- połączenie energii odnawialnej z energią nieodnawialną.

Ideologie

liberalizm, liberalizm klasyczny

Liczba członków

ok. 58 tys. (stan na 2017 rok)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wtgu9
d2wtgu9
d2wtgu9
Więcej tematów
d2wtgu9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj