Trwa ładowanie...
dkk4ix6

Niemcy utrudniają śledztwo ws. starodruków

Zdaniem krakowskich prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie kradzieży starodruków z Biblioteki Jagiellońskiej strona niemiecka utrudnia postępowanie - powiedziała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Joanna Kowalska.

dkk4ix6
dkk4ix6

W związku ze śledztwem dotyczącym kradzieży inkunabułów i starodruków z Biblioteki Jagiellońskiej Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała cztery wnioski o międzynarodową pomoc prawną do prokuratur w Niemczech. Niestety - jak powiedziała prokurator Kowalska - udzielane przez Niemców odpowiedzi na wnioski o pomoc prawną są niepełne i nierzetelne.

Krakowska prokuratura zwracała się do prokuratur niemieckich m.in. o przesłuchanie dwóch introligatorów, którzy uczestniczyli w konserwacji dzieł, wystawionych na aukcję w domu Reiss&Sohn. Prośba skierowana do Berlina dotyczyła zaś przesłuchania właścicieli firmy Devex, od której, jak twierdzi Dagobert Reiss, zakupił wszystkie kradzione księgi. Pod koniec maja tego roku uzyskaliśmy odpowiedź. Wnioski nie zostały zrealizowane, a czynności jakie do tej pory przeprowadzono w Niemczech były na tyle nierzetelne, że nie odpowiadały wymogom formalnym - wyjaśniła rzeczniczka. Jak dodała, do tej pory nie przesłuchano nawet właścicieli Domu Aukcyjnego Reiss&Sohn, gdzie odnaleziono 18 starodruków skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej.

Prokuratura Okręgowa napotyka na szereg nieuzasadnionych kłopotów. To rezultat utrudnień ze strony niemieckiej - powiedziała Joanna Kowalska.

Wkrótce po odnalezieniu starodruków krakowska prokuratura wystąpiła o ich zwrot. Jednak dopiero wniosek o warunkowe wydanie ksiąg, będących dowodem rzeczowym w śledztwie dotyczącym kradzieży, zyskał przychylność strony niemieckiej.

W maju 2000 r. Wyższy Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem zgodził się na warunkowy zwrot woluminów. Jednak strona niemiecka domagała się dodatkowych poręczeń od wyższych instancji, że książki zostaną zwrócone na każde żądanie. Mimo, że postanowienie Wyższego Sądu Krajowego uprawomocniło się w lipcu 2000 r. do dzisiaj księgi nie zostały wydane na potrzeby prowadzonego w Polsce śledztwa. (mk)

dkk4ix6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkk4ix6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj