Trwa ładowanie...
dym3znq

Niemcy: rusza akcja bezpłatnych testów na koronawirusa

Osoby wracające do Niemiec z zagranicy mogą od soboty bezpłatnie przebadać się na koronawirusa. Mają na to trzy dni od momentu przekroczenia granicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Rusza ogólnokrajowa akcja testowania niemieckich obywateli na obecność koronawirusa
Niemcy. Rusza ogólnokrajowa akcja testowania niemieckich obywateli na obecność koronawirusa (PAP)
dym3znq

W walce z pandemią koronawirusa Niemcy wprowadzają od soboty (01.08.2020) bezpłatne i dobrowolne testy dla wszystkich osób wracających do kraju z zagranicy. Podróżni mogą poddać się darmowym testom do 72 godzin po powrocie do Niemiec, nawet jeśli nie mają objawów choroby. Rozporządzenie w tej sprawie wydał minister zdrowia Jens Spahn.

Szef resortu zdrowia zaapelował, aby korzystać z tych możliwości. - Kto wraca z podróży powinien się przebadać. Dobrowolnie i darmowo - powiedział. Minister dodał, że rosnąca liczba nowych zachorowań na koronawirusa jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. - Wirus nie ma wakacji - podkreślił.

Trzy dni na test

Bezpłatny test można zrobić w ciągu 72 godzin od powrotu do Niemiec. Pobieranie próbek będzie odbywać się na lotniskach, dworcach, niektórych przejściach granicznych, w oddziałach niemieckiego sanepidu i niektórych przychodniach lekarskich. Uruchomiono też specjalną infolinię z informacjami, gdzie znajduje się najbliższy punkt testowy.

dym3znq

Zobacz też: Warszawa wydzielona z Mazowsza? "To bardzo głupi pomysł"

Aby udowodnić, że faktycznie wróciło się z zagranicy należy pokazać bilet lub rachunek za nocleg albo w inny sposób potwierdzić podróż. Bezpłatny będzie też drugi test dla tej samej osoby. W zależności od obciążenia centrów testowych, wyniki mają być znane w ciągu 24 do 48 godzin, obiecuje ministerstwo zdrowia.

Akcja zostanie sfinansowana ze środków powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, ale władze zasygnalizowały już, że niemieckie kasy chorych mogą liczyć na wsparcie ze strony budżetu centralnego.

dym3znq

Testy także przymusowe

Od przyszłego tygodnia w Niemczech zostaną wprowadzone obowiązkowe testy na koronawirusa dla osób powracających z terenów uznanych za obszary ryzyka. Są wśród nich m.in. USA, Ukraina, Rosja, Pakistan, Meksyk, Brazylia, Bośnia i Hercegowina, Kosowo czy Izrael. Obszarem ryzyka są także niektóre regiony w północnej Hiszpanii oraz Luksemburg. Już teraz osoby wracające z tych krajów i regionów muszą poddać się 14 dniowej kwarantannie.

Z najnowszych, sobotnich danych Instytutu Roberta Kocha wynika, że ubiegłej doby w Niemczech stwierdzono 955 nowych przypadków choroby. Minister gospodarki Niemiec Peter Altmeier opowiedział się za zaostrzeniem kar dla osób, które nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń. - Kto świadomie naraża innych, musi liczyć się z tym, że będzie to dla niego oznaczało poważne konsekwencje - powiedział.

Przeczytaj też: Niemiecki ambasador przy ONZ krytycznie o pracy w Radzie Bezpieczeństwa
Tagesspiegel: Liberalna połowa Polski musi zabrać głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dym3znq

Podziel się opinią

Share

dym3znq

dym3znq
Więcej tematów