Trwa ładowanie...
ycipk-3wh23s

Niemcy. Neonazista wybrany sołtysem miasteczka

Szerokim echem odbiła się decyzja radnych gminy Waldsiedlung w Hesji. Na sołtysa miejscowości wybrali oni członka NPD, skrajnie prawicowej partii o profilu neonazistowskim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy. Stefan Jagsch nowym sołtysem miejscowości Waldsiedlung.
Niemcy. Stefan Jagsch nowym sołtysem miejscowości Waldsiedlung. (Associated Press/East News, Fot: DPA)
ycipk-3wh23s

Wśród głosujących byli lokalni politycy partii CDU, SPD oraz FDP. Jednogłośnie zdecydowali o wyborze Stefana Jagscha, wiceprzewodniczącego heskiego oddziału Narodowodemokratycznej Partii Niemiec.

Niemcy. Neonazista wybrany sołtysem. Kim jest Stefan Jagsch?

Partia NPD, do której należy Jagsch, jest kontynuatorem istniejącej w latach 1950-1964 Niemieckiej Partii Rzeszy i zaliczana jest do skrajnej prawicy. W jej programie można znaleźć punkty o konieczności rewizji granic państwowych, w tym z Polską, a także o przywróceniu niemieckiej marki. Cele NPD zostały uznane przez Federalny Trybunał Konstytucyjny za godzące w konstytucję, jednak partia nie została zdelegalizowana.

ycipk-3wh23s

Jagsch jest zagorzałym przeciwnikiem przyjmowania imigrantów. W 2016 roku było o nim głośno po tym, jak po wypadku samochodowym pomocy udzielili mu syryjscy uchodźcy. Wcześniej, na Facebooku polityk publikował antyimigracyjna hasła, jak np. "łódź jest już pełna" czy "integracja to ludobójstwo".

Zobacz także: Wybory 2019. Zaskakujący pomysł PSL. Siemoniak komentuje

Jak deklaruje nowy sołtys Waldsiedlung, chce pracować na rzecz miasta bez względu na polityczne podziały. Poprzedni sołtys zrezygnował ze stanowiska, a innego kandydata nie było.

ycipk-3wh23s

Krytyka niemieckich polityków

Regionalni liderzy rządzącej partii CDU Lucia Puttrich i Sven Müller-Winter przyjęli wybór Jagscha "w osłupieniu i z całkowitym niezrozumieniem". Podobnie zareagowała posłanka heskiego landtagu z ramienia SPD (partii współtworzącej koalicję z CDU/CSU), Lisa Gnadl. Stwierdziła, że z tej sytuacji należy wyciągnąć konsekwencje.

Równie krytycznie zareagował polityk partii FDP Jens Jacobi. - Jesteśmy w niewyobrażalnym stopniu przerażeni tym wyborem - powiedział w rozmowie z agencją DPA.

Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil apeluje o anulowanie wyniku wyborów w Waldsiedlung. "SPD reprezentuje jednoznaczne stanowisko: Nie kooperujemy z nazistami! Nigdy!" - napisał na Twitterze.

ycipk-3wh23s

Przeczytaj również:
Premier Saksonii: AfD brzmi tak jak NPD
Berlin chce zakręcić NPD kurek z pieniędzmi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3wh23s

ycipk-3wh23s
ycipk-3wh23s