Trwa ładowanie...
dr0l80d

Niemcy: Małżeństwa z nieletnimi, także z Polkami

Niemcy zarejestrowali 1475 małżeństw z nieletnimi migrantami. Większość z nich stanowią dziewczęta. 361 z nich nie ukończyło 14 lat. Są wśród nich też Polki - czytamy w "Deutsche Welle".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niemcy: Małżeństwa z nieletnimi, także z Polkami
(AFP, Fot: Tobias Schwarz)
dr0l80d

Te dokładne dane o małżeństwach z nieletnimi migrantami podał niemiecki rząd w odpowiedzi na interpelację klubu Zielonych w Bundestagu. W statystykach ujęte są dziewczęta, które w większości poślubiły dorosłych mężczyzn już w kraju pochodzenia. Tak duża liczba małżeństw z nieletnimi spowodowana jest napływem migrantów – wyjaśnia niemieckie MSW.

Najwięcej nieletnich w związkach małżeńskich zarejestrowanych w Niemczech pochodzi z Syrii (664), Afganistanu (157) i Iraku (100). Nieco mniejszą grupę stanowią nieletni z Bułgarii (65), Polski (41), Rumunii (33) i Grecji (32).

994 migrantów, którzy podali w rubryce „stan cywilny”, że są „w związku małżeńskim” jest w wieku 16-18 lat. Tylko 16 z nich ma nieograniczone czasowo prawo pobytu, 516 ma pozwolenie na pobyt czasowy.

dr0l80d

Możliwe wyjątki w pozwoleniach na ślub

W Niemczech związki małżeńskie można zawierać dopiero po osiągnięciu pełnoletniości, czyli po ukończeniu 18 lat. Poślubienie osoby niepełnoletniej w wieku od 16 lat jest tylko wtedy możliwe, jeśli partner osiągnął pełnoletniość, a rodzice lub opiekunowie przystaną na ślub. Dotychczas nie uznawano ślubów z nieletnimi, jeśli byli w wieku poniżej 14 lat. Jeśli chodzi o małżeństwa osób dorosłych z 14-latkami, sądy mają szerokie możliwości werdyktu.

Wyższy Sąd Krajowy (Oberlandesgericht) w Bambergu potwierdził legalność związku małżeńskiego czternastoletniej Syryjki z jej kuzynem. Orzeczenie wywołało intensywną debatę o tym, czy małżeństwa z nieletnimi są zgodne z prawami podstawowymi.

DW / Barbara Cöllen

Przeczytaj także:

Niemcy: Ambitna ofensywa proekologiczna
Najtańsze i najdroższe pociągi w Europie

dr0l80d

Podziel się opinią

Share
dr0l80d
dr0l80d
Więcej tematów