ŚwiatNiemcy: kryzys zaufania do partii, parlamentu i Kościołów

Niemcy: kryzys zaufania do partii, parlamentu i Kościołów


Zaufanie Niemców do partii politycznych, parlamentu i Kościołów chrześcijańskich jest na dramatycznie niskim poziomie - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek przez
niemiecki magazyn polityczny "Stern".

Tylko 3% obywateli RFN deklaruje zaufanie do partii politycznych. 57% ocenia ich działalność krytycznie, przy czym 80% ankietowanych uważa, że powinny jak najszybciej poprawić sposób działania.

Niemiecki parlament - Bundestag - cieszy się zaufaniem 9% respondentów. 7% uważa, że parlament dobrze spełnia swoje zadania, natomiast 71% domaga się pilnego zreformowania Bundestagu.

Związkom zawodowym ufa tylko 20% uczestników sondażu.

Były prezydent RFN Richard von Weizsaecker ocenił wyniki sondażu jako alarmujące i przerażające. "Sytuacja jest dramatyczna. Większość Niemców jest niezadowolona z wielu instytucji publicznych. Instytucje, których zadaniem jest troszczenie się o właściwe funkcjonowanie wspólnoty, tkwią w niepokojącym kryzysie zaufania" - powiedział Weizsaecker, który sprawował patronat nad sondażem.

W internetowej ankiecie, przeprowadzonej w ostatnim kwartale ubiegłego roku przez firmę doradczą McKinsey&Company, "Stern" oraz niemiecką telewizję publiczną ZDF, uczestniczyło 356 tys. osób.

Zaufanie do Kościoła katolickiego zadeklarowało 11% obywateli RFN, natomiast do Kościoła ewangelickiego 17% Wyższym zaufanie cieszą się charytatywne instytucje kościelne - Caritas (23%) i Diakonie (26%).

"To dramatyczna ocena" - przyznał przewodniczący Konferencji Katolickiego Episkopatu Niemiec, kardynał Karl Lehmann. "W takich dziedzinach życia jak małżeństwo, rodzina czy też seksualność, Kościół utracił widocznie wpływ na społeczeństwo. Musimy zabiegać o odzyskanie zaufania" - powiedział Lehmann.

Tylko 39% ankietowanych uznało się za osoby religijne. W landach wschodnioniemieckich - Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Saksonii-Anhalt religijność deklaruje jedynie 15% obywateli. Natomiast w Bawarii odsetek obywateli wierzących wynosi 50%. Z ankiety wynika, że przeważająca większość Niemców opowiada się za społecznymi i gospodarczymi reformami kraju. 58% aprobuje politykę zwiększenia presji na bezrobotnych w celu zmobilizowania ich do bardziej skutecznego poszukiwania pracy.

52% ankietowanych gotowych jest do pogodzenia się z obniżeniem wysokości świadczeń emerytalnych. Większość obywateli popiera ograniczenie listy świadczeń medycznych, refundowanych w całości przez kasy chorych.

Największym zaufaniem cieszy się Niemiecki Automobilklub ADAC (64%). Niewiele ustępują mu policja (53%) i organizacja obrońców środowiska Greenpeace (49%).(an)

Źródło artykułu:PAP
politykakryzyskościół
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)