Trwa ładowanie...
d30ofpl

Niemcy chcą wywieźć odpady radioaktywne do Rosji

Niemieckie władze zamierzają wywieźć odpady radioaktywne z reaktorów badawczych w dawnej NRD do rosyjskiego zakładu atomowego na Uralu - podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Według gazety, wkrótce podpisane zostaną umowy w tej sprawie.

Share
d30ofpl

Dziennik powołuje się na odpowiedź, jakiej rząd federalny udzielił na interpelację frakcji partii Zielonych.

Osiemnaście kontenerów, zawierających 951 elementów paliwowych z reaktora w Rossendorfie w Saksonii, składowanych jest od 2005 r. w prowizorycznym magazynie w Ahaus w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Ponieważ w dającym się przewidzieć czasie w Niemczech nie powstanie ostateczne składowisko odpadów radioaktywnych, niemieckie władze zdecydowały się na ich wywóz na podstawie wynegocjowanego przez Rosję, USA i Międzynarodową Agencję Energii Atomowej programu Russian Research Reactor Fuel Return. Na podstawie tego porozumienia gromadzone są odpady z rosyjskich reaktorów badawczych na całym świecie.

d30ofpl

Celem jest "możliwie największe ograniczenie ilości wysoko wzbogaconego uranu" - cytuje "SZ" z rządowej odpowiedzi na interpelację. Początkowo planowano, że odpady będą składowane w Ahaus do 2035 roku.

Odpady z Rossendorfu trafią do zakładu przeróbki wypalonego paliwa jądrowego w Majaku. Po przerobieniu będą ponownie wykorzystane w rosyjskich elektrowniach atomowych. Rosyjscy ekolodzy krytykują decyzję niemieckich władz, poddając w wątpliwość bezpieczeństwo zakładu w Majaku. W latach 50. ubiegłego wieku wyciekło stamtąd ponad 70 metrów sześciennych substancji radioaktywnych, a eksplozja w 1957 r. spowodowała skażenie obszaru o powierzchni około 23 tys. km kw.

We wtorek w Niemczech zakończono transport 123 ton odpadów radioaktywnych z Francji do Gorleben w Dolnej Saksonii. Przejazdowi pociągu towarzyszyły największe od lat protesty przeciwników energii atomowej.

d30ofpl

Podziel się opinią

Share
d30ofpl
d30ofpl
Więcej tematów