Nielegalni imigranci, którzy docierają do Europy drogą morską
Z jakich krajów pochodzą? Co pcha ich do ucieczek?
Z jakich krajów pochodzą? Co pcha ich do ucieczek? I ilu się na nie decyduje?
220 tys. - tylu nielegalnych imigrantów przedostało się w 2014 r. drogą morską do Unii Europejskiej, według Frontexu, czyli specjalnej agencji, która wspiera operacje na zewnętrznych granicach UE. Dla porównania rok wcześniej było to ok. 60 tys. imigrantów. Nawet 2011 r., gdy w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie wybuchały rewolucje Arabskiej Wiosny, przeradzające się w niektórych krajach w wojny domowe, nie był tak dramatyczny. Wówczas do UE przez morze uciekło 71. tys. nielegalnych imigrantów.
Już zestawienie tych liczb pokazuje, jak bardzo pogłębia się kryzys imigracyjny. A ponieważ najbardziej popularne są przemytnicze szlaki przez Morze Śródziemne, przestają dziwić również naciski krajów południa UE o większe wsparcie ze strony pozostałych członków wspólnoty. Zwłaszcza że w tym roku w stronę Europy może wyruszyć jeszcze więcej uciekinierów niż w poprzednim.
Co pcha ludzi do porzucenia własnych ojczyzn, długich i niebezpiecznych marszy przez tereny innych państw, a w końcu wejścia na łodzie przemytników, którzy obiecują imigrantom europejski raj? I z jakich krajów najczęściej uciekają?
Na zdjęciu: Lokalni mieszkańcy i ratownicy pomagają imigrantom, których łódź rozbiła się u brzegów Rodos; 20 kwietnia 2015 r.
Na podstawie: Annual Risk Analysis 2015, Frontex.