Trwa ładowanie...

Niedzielski o V fali pandemii w Polsce: w szczycie może być nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w poniedziałek, że w Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. - Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – mówił. Jak dodał, dane za poniedziałek - które MZ ogłosi we wtorek - mogą przekroczyć granicę 20 tys. zachorowań.

Share
Adam Niedzielski Adam Niedzielski Fot: Pawel Wodzynski
d3qxdll

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że mamy w Polsce do czynienia z początkiem V fali pandemii COVID-19.

Przyznał, że z tygodnia na tydzień można było zaobserwować wzrosty zakażeń, ale na to pewien wpływ miał okres świąteczny.

Ocenił, że "teraz mamy większe wzrosty zachorowań". - Niestety nie widać czynników, które przemawiałyby za odwróceniem tej tendencji - stwierdził.

d3qxdll

- Z ostatnich raportów wynika, że Omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc. – ujawnił.

20 tys. zakażeń w dobę

Poinformował, że "zgodnie z poniedziałkowym monitoringiem, który będzie raportowany we wtorek, istnieje ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tys. zakażeń". - To wszystko pokazuje, że V fala staje się faktem – oświadczył Niedzielski. Dodał, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń.

Minister zapewnił, że w ramach sztabu kryzysowego przygotowywane są plany walki z pandemią i dotyczą one różnych dziedzin, w tym m.in. bazy łóżek, leków, gospodarki tlenem czy funkcjonowaniu Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zaznaczył, że są one narażone na ryzyko bardzo dużego obciążenia, "takiego, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia".

W szczycie może być nawet 140 tys. zakażeń

Powiedział, że zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego. - To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie – poinformował szef MZ.

d3qxdll

Zwrócił uwagę, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie".

- Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca – powiedział Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia informowało w poniedziałek o 10 445 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci czterech osób.

Liczba zakażonych w Polsce wirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii wyniosła ponad 4,3 mln osób, zmarło ponad 102,3 tys. chorych.

d3qxdll

Minister przestrzegł, że ryzyko przeciążenia systemu ochrony zdrowia w czasie V fali jest bardzo duże.

Niedzielski powiedział, że obecnie jego resort przygotowuje się na tę sytuację: zwiększa się dostawy leków, tlenu i liczbę łóżek w szpitalach covidowych.

Rezygnacje w Radzie Medycznej. ”Nie wytrzymali napięcia”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qxdll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qxdll
d3qxdll
Więcej tematów