Trwa ładowanie...

Niedziele handlowe. Przedsiębiorcy chcą zmian w przepisach, rząd czeka z decyzją

Niedziele handlowe to w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa zmora dla wielu przedsiębiorców. Domagają się oni zmian w ustawie i zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Rząd póki co nie planuje takich ruchów.

Share
Niedziele handlowe. Przedsiębiorcy chcą zmian w przepisach, rząd czeka z decyzją
Źródło: PAP
d1nmxk7

Niedziele handlowe. Przedsiębiorcy chcą zmian

W związku z pandemią koronawirusa, przez kilka tygodni zamknięte były galerie handlowe, a i w samych sklepach wprowadzono obostrzenia polegające na ograniczeniu liczby osób przebywających w nich w jednym momencie. Klienci wciąż mają w pamięci długie kolejki, w których musieli stać przed drzwiami supermarketów. To odbiło się na obrotach właścicieli sklepów.

Z tego powodu przedsiębiorcy domagają się zmian w ustawie o ograniczaniu handlu w niedzielę i święta. Chcą zniesienia zakazu handlu, co tłumaczą trudną sytuacją ekonomiczną. Zdaniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców, przywrócenie niedziel handlowych ma pomóc w złagodzeniu skutków kryzysu.

d1nmxk7

Niedziele handlowe. Rząd nie planuje zmian

Póki co rząd nie planuje zmian w ustawie. - Uważnie obserwujemy ruch klientów w sklepach, nowe nastroje konsumenckie; uważamy, że jest za wcześnie, by wracać do dyskusji o handlu w niedzielę - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która wzięła udział w internetowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nie jest jednak wykluczone, że wkórtce dojdzie do zmian. - Obserwujemy gospodarkę, zobaczmy co się wydarzy po miesiącu odmrożenia, w jakim będziemy punkcie, czy nie wrócimy do dyskusji o niedzielach - dodała i zauważyła, że zwiększył się ruch w zakupach przez internet.

Niedziele handlowe - kalendarz

W tym roku w kalendarzu jest tylko siedem niedziel handlowych. Najbliższa odbędzie się 28 czerwca. Na kolejne przyjdzie nam czekać do sierpnia i grudnia.

Niedziele handlowe w tym roku to:

  • 26 stycznia 2020,
  • 5 kwietnia 2020,
  • 26 kwietnia 2020,
  • 28 czerwca 2020,
  • 30 sierpnia 2020,
  • 13 grudnia 2020,
  • 20 grudnia 2020.
d1nmxk7

Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może otrzymać mandat w wysokości 1-5 tys. zł. Sprawa może trafić również do sądu, a tam kara grzywny wyniesie nawet 100 tys. zł.

Jadwiga Emilewicz chce zostać prezesem Porozumienia? Jasne stanowisko Jarosława Gowina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nmxk7

Podziel się opinią

Share
d1nmxk7
d1nmxk7
Więcej tematów