Niedziele handlowe. Przedsiębiorcy chcą zmian w przepisach, rząd czeka z decyzją
Niedziele handlowe to w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa zmora dla wielu przedsiębiorców. Domagają się oni zmian w ustawie i zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Rząd póki co nie planuje takich ruchów.
21.05.2020 12:06
Niedziele handlowe. Przedsiębiorcy chcą zmian
W związku z pandemią koronawirusa, przez kilka tygodni zamknięte były galerie handlowe, a i w samych sklepach wprowadzono obostrzenia polegające na ograniczeniu liczby osób przebywających w nich w jednym momencie. Klienci wciąż mają w pamięci długie kolejki, w których musieli stać przed drzwiami supermarketów. To odbiło się na obrotach właścicieli sklepów.
Z tego powodu przedsiębiorcy domagają się zmian w ustawie o ograniczaniu handlu w niedzielę i święta. Chcą zniesienia zakazu handlu, co tłumaczą trudną sytuacją ekonomiczną. Zdaniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców, przywrócenie niedziel handlowych ma pomóc w złagodzeniu skutków kryzysu.
Niedziele handlowe. Rząd nie planuje zmian
Póki co rząd nie planuje zmian w ustawie. - Uważnie obserwujemy ruch klientów w sklepach, nowe nastroje konsumenckie; uważamy, że jest za wcześnie, by wracać do dyskusji o handlu w niedzielę - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która wzięła udział w internetowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Nie jest jednak wykluczone, że wkórtce dojdzie do zmian. - Obserwujemy gospodarkę, zobaczmy co się wydarzy po miesiącu odmrożenia, w jakim będziemy punkcie, czy nie wrócimy do dyskusji o niedzielach - dodała i zauważyła, że zwiększył się ruch w zakupach przez internet.
Niedziele handlowe - kalendarz
W tym roku w kalendarzu jest tylko siedem niedziel handlowych. Najbliższa odbędzie się 28 czerwca. Na kolejne przyjdzie nam czekać do sierpnia i grudnia.
Niedziele handlowe w tym roku to:
- 26 stycznia 2020,
- 5 kwietnia 2020,
- 26 kwietnia 2020,
- 28 czerwca 2020,
- 30 sierpnia 2020,
- 13 grudnia 2020,
- 20 grudnia 2020.
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może otrzymać mandat w wysokości 1-5 tys. zł. Sprawa może trafić również do sądu, a tam kara grzywny wyniesie nawet 100 tys. zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl