Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 22 listopada. To niedziela handlowa?
Listopad powoli dobiega końca. Grudzień przyniesie nam sporo utrudnień z powodu zakazu handlu. Sklepy będą miały skrócone godziny pracy, a kilka razy zakupów nie zrobimy wcale. Czy 22 listopada to niedziela handlowa? Które sklepy będą otwarte?
W 2020 roku będą już tylko dwie niedziele handlowe i żadna z nich nie dotyczy listopada. Niestety, zarówno 22, jak i 29 listopada nie przypada niedziela handlowa.
Niedziele handlowe 2020 – kalendarz:
- 26 stycznia 2020,
- 5 kwietnia 2020,
- 26 kwietnia 2020,
- 28 czerwca 2020,
- 30 sierpnia 2020,
- 13 grudnia 2020,
- 20 grudnia 2020.
W grudniu sklepy będą otwarte aż w dwie niedziele handlowe. Zakupy zrobimy kolejno 13 i 20 grudnia. Rząd rozważa również wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej. Jeżeli plan zostanie wcielony w życie, sklepy będą otwarte 6 grudnia. Niestety, ale ostatni miesiąc roku przyniesie również kilka znaczących utrudnień w sektorze handlu.
Zakaz handlu będzie na pewno obowiązywał 25 i 26 grudnia. Przypadają wtedy Boże Narodzenie i drugi dzień świąt. Na tym jednak nie koniec. Przedświątecznych zakupów lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ 24 grudnia sklepy będą otwarte maksymalnie do godziny 14. Po tej godzinie obowiązuje zakaz handlu tak jak w każdą niedzielę niehandlową.
O wcześniejszych zakupach warto pomyśleć również w sylwestra. 31 stycznia sieci handlowe bardzo często decydują się na skrócenie godzin pracy, a większość marketów zamykana jest przed godziną 19.
Niedziele handlowe listopad 2020. Sklepy otwarte 22 listopada
Ponieważ najbliższa niedziela handlowa przypada dopiero za 3 tygodnie, warto przypomnieć, że dziś również uda nam się zrobić podstawowe zakupy. Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta przewidziała bowiem kilka wyjątków. Dlatego sklepy otwarte 22 listopada to m.in.:
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel,
- placówki pocztowe,
- stacje paliw,
- lokale gastronomiczne,
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express,
- apteki,
- kwiaciarnie,
- miejsca rozrywki,
- markety na dworcach PKP,
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary. Placówka może zostać ukarana mandatem w wysokości 1-5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 100 tys. zł.