Trwa ładowanie...

Niedziele handlowe. Grudzień 2023. Kiedy wypadają?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni wskazuje, że w trakcie roku wypada siedem niedziel bez zakazu sprzedaży. Większość tegorocznych miała już miejsce. Ile niedziel handlowych wypadnie w grudniu 2023? Co z Wigilią?

Niedziele handlowe w grudniu 2023. Ile zostało do końca roku?Niedziele handlowe w grudniu 2023. Ile zostało do końca roku?Źródło: Adobe Stock, fot: Drobot Dean
d14f7p5
d14f7p5

Kalendarz niedziel handlowych 2023 jest ustalany na podstawie artykułu 7. ustawy ograniczającej niedzielną sprzedaż. Jak wynika z przepisów, większość z tegorocznych niedziel handlowych miała już miejsce. Do końca roku pozostały zaledwie dwie. Ich termin nie jest jednak ostatecznie przesądzony.

Niedziela handlowa grudzień 2023. Co wskazują przepisy?

Przepisy ustawy ograniczającej handel wskazują, że zakaz handlu nie obowiązuje w trakcie: kolejnych dwóch niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia, niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkanocy, ostatniej niedzieli przypadającej w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zakaz w handlu niedziele do likwidacji? "Są oderwani od rzeczywistości"

Z przepisów wynika więc, że ostatnie dwie niedziele handlowe 2023 powinny mieć miejsce 17 oraz 24 grudnia. Zarówno rząd, jak i przedstawiciele opozycji proponują jednak zmianę terminu niedzieli handlowej wypadającej w Wigilię.

d14f7p5

Niedziele handlowe 2023. Co z Wigilią?

W wykazie prac legislacyjnych Sejmu pojawiły się dwa projekty ustaw, dotyczących zmiany terminu niedzieli handlowej, wypadającej w grudniu. Pierwszy - złożony przez rząd - wskazuje, by niedzielę handlową, przypadającą 24 grudnia przenieść na 10 grudnia, wraz z ograniczeniem możliwości sprzedaży do godziny 14:00, podobnie, jak ma to miejsce w Wigilię.

Drugi projekt, złożony przez posłów Polski 2050 podobnie wskazuje, by ostatnią niedzielę handlową przenieść na 10 grudnia, jednak bez ograniczenia dotyczącego godziny zamknięcia sklepów. Oba projekty znajdują się obecnie w fazie procesowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14f7p5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14f7p5
Więcej tematów