Niedziele handlowe 2019. Które sklepy będą dziś otwarte? Czy 3 listopada obowiązuje zakaz handlu?
Niedziela handlowa w Polsce odbywa się tylko raz w miesiącu. W większość niedziel obowiązuje zakaz handlu, przez co zrobienie zakupów jest bardzo utrudnione. W niedziele niehandlowe otwarte mogą być tylko niektóre sklepy.
03.11.2019 07:00
Niedziela handlowa – zakaz handlu w listopadzie?
Niedziela handlowa w 2019 roku przypada tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. We wszystkie pozostałe niedziele obowiązuje zakaz handlu. Właśnie dlatego 3 listopada nie zrobimy zakupów w Biedronkach, Lidlach, innych supermarketach, a także w wielu lokalach w galeriach handlowych.
W listopadzie zakaz handlu będzie obowiązywał nie tylko w niedziele. Zakupów nie zrobimy również w dwa święta ustawowo wolne od pracy. Zakaz handlu w listopadzie będzie obowiązywał pięć razy:
- 1 Listopada – Wszystkich Świętych
- 3 listopada – niedziela niehandlowa
- 10 listopada – niedziela niehandlowa
- 11 listopada – Dzień Niepodległości
- 17 listopada – niedziela niehandlowa
Ustawa ograniczająca handel w niedzielę przewiduje kilka wyjątków. W grudniu zakupy uda nam się zrobić nie w jedną, a aż w trzy niedziele handlowe. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał 15, 22 i 29 grudnia. Dodatkowe niedziele handlowe mają związek ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
Niedziela handlowa – kogo nie obowiązuje zakaz handlu?
Niedziela handlowa w listopadzie przypada dopiero 24 listopada. Jednak nie oznacza to, że dzisiaj wszystkie sklepy będą nieczynne.Zakaz handlu w każdą niedzielę nie obowiązuje:
- w aptekach
- w punktach pocztowych
- w sklepach działających na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
- na stacjach benzynowych
- w miejscach rozrywki
- w lokalach gastronomicznych (również tych ulokowanych w galeriach handlowych)
- w sklepach osiedlowych (o ile klientów obsługuje właściciel lokalu)
Osoby, które nie przestrzegają zakazu handlu w niedzielę i święta muszą liczyć się z surowymi karami. Inspektor kontrolujący placówkę ma prawo nałożyć mandat w wysokości od tysiąca do pięciu tysięcy złotych. Może również przekazać sprawę do sądu, a ten wymierzyć karę w wysokości nawet 100 tys. zł.