Trwa ładowanie...
d13014h
01-08-2005 06:59

Niedojrzały egzamin maturalny

Błędne kryteria oceny, źle opracowane klucze odpowiedzi, pomyłki na świadectwach maturalnych, nierówne traktowanie uczniów ze starą i nową maturą podczas rekrutacji na studia - to tylko najważniejsze problemy tegorocznej matury wymagające natychmiastowego rozwiązania - uważa "Gazeta Prawna".

d13014h
d13014h

Ministerstwo Edukacji podchodzi do tych problemów z niechęcią, mimo że w przyszłym roku nową maturę będzie zdawało o 1/3 uczniów więcej. Z ministerialnej informacji o przebiegu tegorocznych matur wynika, że podczas pierwszego zewnętrznego egzaminu maturalnego sprawdziły się procedury m.in. w zakresie przygotowania arkuszy, przeprowadzania egzaminów i organizacji sprawdzania prac. Dlatego MENiS zamierza jedynie zmienić harmonogram przyszłorocznej matury.

Tymczasem egzaminatorzy alarmują, że łatwe pytania są punktowane za wysoko, a trudne za nisko. - Benedykt Wojcieszak, dyrektor Instytutu Edukacji Pedagogicznej w Gdańsku, egzaminator wiedzy o społeczeństwie, odkrył też błędy w kluczu odpowiedzi, których nie wyłapali wcześniej eksperci.

W tym roku w wyniku interwencji uczniów, którzy zakwestionowali wyniki egzaminów, unieważniono ponad 2500 świadectw maturalnych. Jednak zgodnie z prawem uczniowie mogą jedynie poprosić o wgląd do pracy, a to nie musi skutkować zmianą sytuacji. - Konieczne jest określenie konkretnych zasad i terminów udostępniania prac maturzystom, a także wprowadzenie możliwości odwołania się od wyniku - uważa Franciszek Potulski, poseł, były wiceminister edukacji. Z kolei błędnie ustalone mnożniki, mające przeliczyć stopnie ze starej matury albo egzaminu wstępnego na punkty porównywalne z uzyskanymi na nowej maturze, spowodowały, że na jedne kierunki dostali się głównie nowi maturzyści, a na inne - starzy.(PAP)

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj