Trwa ładowanie...
d44s6ig

"Niech spoczywa w pokoju". Kondolencje polityków po śmierci Kohla

"Przyjaciel i mąż stanu, który pomógł zjednoczyć Europę", "Polityk wielkiego formatu", "R. I. P." - polscy politycy składają na Twitterze kondolencje i wyrazy współczucia po śmierci byłego kanclerza federalnego Niemiec i przewodniczącego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmuta Kohla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Niech spoczywa w pokoju". Kondolencje polityków po śmierci Kohla
(PAP, Fot: RONALD WITTEK)
d44s6ig

"Niech spoczywa w pokoju"

"Odszedł Helmut Kohl - Kanclerz RFN przez 16 lat, ojciec zjednoczenia Niemiec. Niech spoczywa w pokoju - RiP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pożegnał na Twitterze Helmuta Kohla w języku angielskim i niemieckim: "Zawsze będę pamiętał Helmuta Kohla. Przyjaciel i mąż stanu, który pomógł zjednoczyć Europę."

Wałęsa: Khol rozumiał koncepcję budowania jedności europejskiej

d44s6ig

- Z Helmutem Kholem dość daleko się rozumieliśmy. Jeśli chodzi o koncepcję budowania jedności europejskiej, to była pełna zgoda, on to rozumiał - powiedział "Faktom" TVN były prezydent Lech Wałęsa.

- Spotykaliśmy się wiele razy. Muszę powiedzieć, że się dość daleko rozumieliśmy. Jeśli chodzi o koncepcję Europy, o budowanie jedności europejskiej, to była pełna zgoda. On to rozumiał i naprawdę dobrze nam szło - dodał Wałęsa.

    PAP/Ronald Wittek

Kondolencje od polityków

"H. Kohl - ostatni z mężów stanu końca XX wieku, dzięki którym komunizm upadł pokojowo. R. I. P." - napisał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Zmarł śp.Helmut Kohl. Poznałem go w Krzyzowej jako min.ds.europejskich, potem spotk. go w Berlinie i we Wrocławiu, gdy odbieral h.c. PFT" - to europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

"Odszedł Helmut Kohl. Polityk wielkiego formatu, honorowy obywatel Gdańska. Razem z T. Mazowieckim dokonali pojednania polsko-niemieckiego" - wpis prezydenta Gdańska Pawał Adamowicza.

Z kolei polskie MSZ, podało dalej wpis ambasady Polski w Niemczech o następującej treści: "Zmarł Helmut Kohl - orędownik pojednania i członkostwa #Polska w #UE i #NATO".

Helmut Kohl miał 87 lat

Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat - poinformował niemiecki dziennik "Bild". Sprawował urząd kanclerza od 1982 do 1998 roku. Szesnastoletni okres jego rządów obejmuje kluczowe wydarzenia związane z kresem zimnej wojny i zjednoczeniem obu państw niemieckich.

Źródło: WP, PAP, TVN24

d44s6ig

Podziel się opinią

Share

d44s6ig

d44s6ig
Więcej tematów