Nie żyje ks. Stanisław Małysiak
W wieku 92 lat zmarł ks. Stanisław Małysiak. Duchowny był partyzantem Armii Krajowej i działaczem antykomunistycznym. Ponadto współpracował z abp. Wojtyłą i Macharskim. Jak podała kuria krakowska uroczystości pogrzebowe odbędą w czwartek na cmentarzu 6 kwietnia na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
01.04.2017 | aktual.: 01.04.2017 16:43
Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Mariackim.
- Był wielkim patriotą - partyzantem Armii Krajowej, a potem działaczem antykomunistycznym. To był człowiek niezwykle pracowity, ale zawsze pozostawał w cieniu - mówił PAP ks. Bronisław Fidelus, b. proboszcz parafii mariackiej w Krakowie i wieloletni przyjaciel Małysiaka.
Stanisław Małysiak urodził się 5 maja 1925 r. w miejscowości Ślemień. Małysiak przynależał do plutonu Brzeziny, uczył się w szkole partyzanckiej. W latach 1942-1944 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem "Sęp" w 9. Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej. Brał udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny. W 1944 roku w czasie jednej z akcji został pojmany i osadzony przez Niemców w obozie przejściowym w Zwierzyńcu. Nastepnie trafił do obozu w Lulbinie, skąd uciekł.
Małysiak na wniosek dowódcy Konrada Bartoszewskiego ps. Wir został odnazczony Krzyżem Walecznych.
W latach 50 zaczął pracę w wydziale duszpasterstwa krakowskiej kurii metropolitalnej. A od 1963 r. był związany z bazyliką Mariacką.
- Był w kurii cały czas. Blisko współpracował i z Karolem Wojtyłą, i z Franciszkiem Macharskim. W czasach komunizmu wielokrotnie pomagał internowanym - opisywał ks. Fidelus.
Duchowny jest założycielem Wydawnictwa św. Stanisława.
W 1990 r., na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy AK, kard. Macharski mianował ks. Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej.
Rada Miasta Krakowa w 2002 roku odznaczyła Małysiaka medalem Cracoviae Merenti.