Nie żyje Józef Szyler, współtwórca NSZZ "Solidarność"
W wieku 77 lat zmarł Józef Szyler, uczestnik Grudnia’70 i współtwórca NSZZ "Solidarność" w Zakładzie Robót Budowlanych w Mielcu.
26.03.2021 20:02
O śmierci mężczyzny poinformował w mediach społecznościowych dyrektor Wojskowego Biura Historycznego dr hab. Sławomir Cenckiewicz.
"Dziś po 6.00 rano zmarł Józef Szyler (1944-2021) - bohater Grudnia '70, wystawiony bezpiece przez TW 'Bolka' i mimo ucieczki z Gdańska do Przeworska i Mielca aż do 1989 r. prześladowany przez SB" – przekazał historyk.
Cenckiewicz zaznaczył, że Józef Szyler był dobrym człowiekiem: "odważny współpracownik prawdy, któremu tyle zawdzięczam" – napisał.
Kim był Józef Szyler?
Szyler na początku 1971 roku był jednym z liderów protestu stoczniowców domagających się upamiętnienia ofiar Grudnia ’70. Jego nazwisko widnieje w dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej związanych z działalnością tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Bolek".
W konsekwencji działań SB Szyler stracił pracę w Stoczni Gdańskiej. Na początku lat 70. musiał opuścić Wybrzeże i wyjechać na Podkarpacie. Mieszkał w Przeworsku, a potem w Mielcu, gdzie w 1980 roku współtworzył NSZZ "Solidarność".
13 grudnia 2018 roku, w 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, prezydent Andrzej Duda odznaczył Szylera Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był także odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.