Trwa ładowanie...

Nie tylko śmieszne zdjęcia i wpadki. Zobacz, co jeszcze działo się na szczycie NATO

Po szczycie NATO w Brukseli polską część internetu rozpalają zdjęcia Andrzeja Dudy i filmiki z jego udziałem. Rzeczywiście, prezydent dostarczył internautom sporo materiału do żartów i komentarzy. Ale co jeszcze działo się w nowej kwaterze głównej NATO?

Nie tylko śmieszne zdjęcia i wpadki. Zobacz, co jeszcze działo się na szczycie NATOŹródło: KPRP, fot: Andrzej Hrechorowicz
d2i0p5m
d2i0p5m

W pamięci polskich wyborców z wizyty w Brukseli pozostaną trzy obrazki. Pierwszy to uniesione kciuki prezydenta. Jak wyjaśniamy i pokazujemy w WP choć zachowanie Andrzeja Dudy może być powodem do żartów, to na pewno nie do oburzenia. Druga scenka to krótka rozmowa z Donaldem Trumpem i fakt, że brali w niej udział głównie ministrowie Macierewicz, Waszczykowski i Szczerski, a Andrzej Duda był na marginesie. Trzecia sprawa to budzący kontrowersje żart prezydenta podczas konferencji prasowej po szczycie.

I. Potwierdzenie ustaleń z Warszawy

Donald Trump wielokrotnie krytykował NATO, dlatego obawiano się, że zredukuje zobowiązania poprzedniej administracji, co miałoby dla Polski opłakane skutki. Jednak w Brukseli potwierdzono ustalenia z Warszawy. Co więcej, Pentagon właśnie pracuje nad zwiększeniem zaangażowania USA w naszym regionie. Walczy o pieniądze na ten cel. Minister Antoni Macierewicz miał uzyskać zapewnienie, że wojska amerykańskie będą w Polsce do co najmniej 2022 roku.

II. Polska wśród prymusów

Prezydent USA tradycyjnie jest centralną postacią spotkań NATO. Tak było i tym razem - Donald Trump przemówił po zakończeniu obrad. Sporą część przemówienia poświęcił besztaniu europejskich partnerów za niewystarczające wydatki na obronność. To temat, który wraca na każdym kolejnym szczycie NATO - większość państw nie wywiązuje się z umowy, zgodnie z którą roczne wydatki na obronność nie będą niższe niż 2 proc. PKB. Polskie wydatki od kilku lat dobijają do tego progu, za co jesteśmy regularnie chwaleni.

d2i0p5m

III. Zwiększymy wydatki

Andrzej Duda niewątpliwie zdobył trochę punktów dzieląc się z partnerami z NATO deklaracją, która padła niedawno z ust Antoniego Macierewicza. Minister obrony chce, by wydatki na armię wzrosły do 2,5 proc. PKB, a jej liczebność za 15 lat osiągnęła ćwierć miliona. Prezydent przekazał te wiadomości sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi. Ten chyba się ucieszył, bo podczas oficjalnych powitań gości był w dobrym humorze i rzucił do zbliżającego się Dudy: "Tęskniłem z tobą przez te półgodziny".

IV. Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego

Ostatnie spotkanie przywódców Polski, Niemiec i Francji odbyło się w 2013 roku. Według deklaracji Andrzeja Dudy, w tym roku ma dojść do kolejnego. Prezydent rozmawiał o tym z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (na dwustronnym spotkaniu, nie tylko na korytarzu, jak zarzucają niektórzy). Do spotkania miałoby dojść pod koniec sierpnia.

I to chyba największy konkret ze spotkania z Macronem. Andrzej Duda mówił, że rozmawiano o "trudnych sprawach", a fakt, że powtórzył ten zwrot kilkakrotnie w ciągu kilkunastu sekund świadczy, że panowie nie doszli do konkluzji.

d2i0p5m

V. Przyjazd Trumpa

Kancelaria Andrzeja Dudy usilnie próbuje ściągnąć Donalda Trumpa do Polski. "Pan prezydent powiedział, że do Polski przyjedzie, więc kwestia terminu jest tutaj do ustalenia" - mówił Andrzej Duda na konferencji po szczycie. Ale to tak ogólnikowe stwierdzenie, że trudno spodziewać się wizyty w najbliższej przyszłości. Szczególnie, że Trump nie zadeklarował wizyty na lipcowym Szczycie Trójmorza we Wrocławiu.

d2i0p5m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0p5m
Więcej tematów