Trwa ładowanie...
d4gjmkh
Donald Trump

"Nie" dla zablokowania nowego dekretu Donalda Trumpa

"Niewystarczający" - ocenił sędzia federalny, odrzucając w piątek czasu lokalnego wniosek stanu Waszyngton o zablokowanie nowego dekretu imigracyjnego prezydenta Donalda Trumpa. Według prokuratora generalnego Boba Fergusona, dekret jest "antymuzułmański".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Nie" dla zablokowania nowego dekretu Donalda Trumpa
(AFP)
d4gjmkh

Akt, który ma wejść w życie 16 marca, utrzymuje 90-dniowy zakaz wjazdu dla obywateli sześciu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów - Iranu, Libii, Syrii, Somalii, Sudanu i Jemenu. Wprowadza także zawieszenie na 120 dni przyjmowania uchodźców. Jednak ci, którzy mają już zaplanowaną podróż, mają zostać przyjęci.

W przeciwieństwie do poprzedniego, dekret nie obejmuje obywateli Iraku, ani osób mających ważne wizy i zielone karty, które nadal będą mogły przybywać do Stanów Zjednoczonych.

"Antymuzułmański"

d4gjmkh

Co na to prokurator generalny? Według Fergusona, mimo wniesionych w porównaniu z pierwszym dekretem znacznych zmian, akt ma nadal wady prawne i formalne. Szkodzi on interesom mniejszej niż poprzednio liczbie osób - podkreślił - ale jest dokumentem "antymuzułmańskim". Argumentował także, że dekret stanowi naruszenie amerykańskiej konstytucji.

Decyzję o odrzuceniu wniosku podjął sędzia James Robart. Ten sam, który w lutym uchylił jako niekonstytucyjny pierwszy dekret imigracyjny Trumpa. W uzasadnieniu podkreślił, że musi go odrzucić, ponieważ w tak szybkim czasie nie jest wstanie podjąć rzetelnej decyzji; doszły do tego również względy proceduralne.

To nie koniec

Działanie stanu Waszyngton to prawdopodobnie nie koniec. W najbliższych dniach można się spodziewać kolejnych wniosków o zablokowanie nowego dekretu prezydenta. W tym tygodniu, obok stanu Waszyngton, uczyniły to także dwa inne: Hawaje i Nowy Jork. W piątek wniosek do sądu federalnego złożył ponadto wymiar sprawiedliwości stanu Maryland.

Poprzedni dekret wprowadzał 90-dniowy zakazu wjazdu dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich oraz 120-dniowy zakaz wjazdu dla uchodźców ze wszystkich krajów. Uchodźcy z Syrii jako jedyni dostali wówczas bezterminowy zakaz wjazdu. W nowym rozporządzeniu zostali oni objęci wspólnym dla wszystkich uchodźców 120-dniowym zakazem.

d4gjmkh

Podziel się opinią

Share
d4gjmkh
d4gjmkh
Więcej tematów